İnternet

Google Kritik Bug İçeren Chrome 79 Güncellemesini Durdurmak Zorunda Kaldı

Google yeni Chrome 79 güncellemesinde tespit ettiği kritik veri buglarından sonra güncellemeyi durdurmak zorunda kaldı.

Chrome 79 güncellemeleri, web tarayıcısı kullanıcılarını sevindirmişti fakat Chrome 79 güncellemelerini cihazlarına yükleyen kullanıcılar üçüncü taraf uygulamalarda çok önemli oturum açma verilerinin kaybolduğunu bildirdi. 

Teknoloji devi, Chrome’a Android’in yerleşik WebView sistemi üzerinden erişen herhangi bir uygulamanın etkilenebileceğini ve çözülmesinin bir hafta sürebileceğini açıkladı. Chrome 79 güncellemesi dünya çağındaki Android kullanıcılarının %50’sinde yayıldı.

Bazı uygulamalar yoğun şekilde WebView’e dayanırken bazıları ise tamamen sistemi kullanıyor. Sosyal medya platformunun küçültülmüş bir sürümü olan Twitter Lite da tamamen sistemi kullanan uygulamalardan. En son güncellemenin verileri silmediği ancak konumu değiştirdiği düşünülüyor. Bu kanıya göre veriler bulması imkânsız hale gelse de tamamen kaybolmadı.

Uygulamalar Chrome 79 ile Kullanılamaz Hale Geldi

Chrome 79 güncellemesi 10 Aralık’ta yayınlanarak kullanıma açıldı. Ardından güncellemeyi indiren kullanıcılardan gelen şikayetler Google’ın forumunda görünmeye başladı. Forumda yer alan yorumlardan bazıları fazlası ile olumsuz. Forumda geliştiricilerden birinin ”Bu bir felaket, güncelleme geldikçe kullanıcı verileri siliniyor.” demesi dikkatleri çekti.

Uygulamaların güncellemedeki buglardan dolayı kullanılamaz hale gelişleri Google Play Mağazası’ndaki aşırı olumsuz yorumlara da yansıdı. Google, yaptığı açıklamada sorunu çözmenin yollarını aradığını ancak düzeltmenin bir hafta kadar sürebileceğini açıkladı.

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı