Haberler

Google, Güvenlik için Yeni Ortaklıklar Kuruyor

Google uygulama güvenliğini arttırmak için yeni önlemler almaya başladı.

Mobil uygulamalar konusunda en önemli adreslerden biri olan Google, Android akıllı telefonlarının güvenliğini sağlamak adına önemli adımlar atmaya devam ediyor. Özellikle son birkaç yılda bu konuda Google Play Store güncellemeleriyle kendisini gösteren teknoloji devi, uygulama mağazasında 3-4 kanallı kontrol sistemlerine geçmişti. Fakat buna rağmen uygulamalarda %100 güvenlik önlemleri alınamadı.

Güvenlik sorununu tamamen çözmek isteyen ve uygulamalar içerisinde casus yazılım dönemini kapatmak isteyen Google ise bu konuda yeni önlem paketlerini hazırlamaya başladı. Firmanın bu kez önemli ortaklıklar kuracağı ortaya çıktı.

Google Güvenlik Firmalarıyla Ortaklık Kuracak

Uygulama Savunma İttifakı olarak isimlendirilen yeni bir ortaklıkla beraber özel olarak kötü amaçlı yazılım algılama sistemleri geliştirilecek. Ortaklık kapsamında ESET, Zimperium, Lookout firmalarıyla çalışılacak.

Böylece her yönüyle uygulamaları tarayan bir savunma ağı oluşturulmuş olacak. Yeni projeyle beraber kötü amaçlı yazılım riskinin azalması sağlanacak.

Google Play

Kötü amaçlı yazılımların riski azalacak, uygulamalar daha düzenli bir şekilde taranacak ve casus yazılım tehditlerinin önüne geçilecek. Yapılacak olan tüm düzenlemelerin ve yeni çalışmaların Google Play Store uygulamalarının güvenliğini arttırması bekleniyor.

Google şu an da zaten 500 binden fazla uygulamayı sürekli olarak tarıyor. Yeni düzenlemelerle beraber güvenlik konusunda da çok daha başarılı sistem sunulmuş olacak. Geliştiricilere bu konuda yeni şartlar sunulup sunulmayacağını da zamanla göreceğiz.  

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı