Bilim & Teknoloji

Google Glass Explorer Edition için Sona Gelindi

Google Glass Explorer Edition için destek son buluyor.

İlk olarak 2012 yılında piyasaya sürülen Google’ın akıllı gözlükleri, bir türlü yayın olarak kullanılamadı. Giyilebilir ürün kategorilerinde isteneni veremeyen ve sürekli olarak eleştirilerin hedefinde olan gözlükler için, video kayıt özelliği nedeniyle özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği iddialarını da gündeme getirmişti. Google Glass Explorer Edition serisi için buna rağmen satışlar devam etti. Son olarak serinin Enterprise sürümü duyurulmuş ve kurumsal kullanımda başlamıştı.

Yine de isteneni veremeyen gözlükler için Google’ın hamlesi de sonunda geldi. Firma tarafından yapılan açıklama sonrasında Google Glass Explorer Edition desteğinin yavaş yavaş son bulacağı açıklandı.

Google Glass Explorer Edition Uygulamalarını Kaybediyor

Elde edilen bilgilere göre Google Glass Explorer Edition bundan sonra Google’ın bazı servislerini kullanmayacak. Gmail, YouTube ve Hangouts uygulamalarının kullanılmadığını göreceğiz. Bu da gözlüklerin işlevini kaybetmesi anlamına geliyor.

Google Glass Explorer Edition

25 Şubat 2020 tarihinden sonra yürürlülüğe girecek olan kararın hemen sonrasında gözlüklerde aktif bir şekilde bu uygulamaları kullanamayacaksınız. Ayrıca MyGlass ismi verilen gözlük uygulamasının da hem iOS hem de Android sürüm için son bulacağını da ekleyelim.

Tamamen kurumsal kullanıma yönelecek olan gözlüklerin video çekme, fotoğraf çekme, dışarıdan bazı uygulamaları yükleme gibi sınırlı kullanımı olacak. Google’ın akıllı gözlüklerinin artık daha çok kurumsal alana yöneleceği bir gerçek. Alınan karar bunu kanıtlıyor.  

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı