Bilgisayar

Google Cloud Sorunu Çözüme Kavuştu

Google Cloud sisteminde yaşanan sorun çözüldü. Google Cloud kesintisinin nedeni belli mi? İşte yapılan açıklamalar.

Dün gece itibariyle Google’ın sunucularında bazı sorunlar yaşandığı ve birçok Google hizmetinin çalışmaz hale geldiği ortaya çıkmıştı. Yaşanan sorunların nedeni konusunda anında detaylı açıklamalar yapılmadı. Fakat Google Cloud sisteminde yaşandığı belirtilen sorunların çözülmesinin ardından beklenen açıklama geldi.

Google Cloud Kesintisi Giderildi

Yaşanan sorun sadece Google’ı değil, bunun yanında birçok başka popüler uygulamayı da etkiledi. Etkilenen uygulamalar arasında Snapchat gibi uygulamalarda bulunuyor. Neyse ki sorun çok uzun bir süre devam etmedi. Google Cloud kesintisinin 5 saatlik bir süre içerisinde giderildiği açıklandı.

Belli başlı güvenlik açıklarının tespit edildiği de gelen bilgiler arasında yer aldı. Birçok uygulamanın da etkilenmesine neden olan kesintinin şu an için tamamen giderildiğini de açıklayalım. Bulut sisteminde yaşandığı belirtilen sorunun çözülmesinin ardından Google sözcüsü tarafından da bir açıklama geldi.

Google sözcüsü yaptığı açıklamada; “ABD’nin doğusunda oluşan ağ sorunları nedeniye Google Cloud’u, Google Apps’i ve YouTube’u etkileyen ağ sıkışıklığı sorunu, etkilenen tüm kullanıcılar için çözüldü.

Google Cloud

Bu konuyla ilgili dahili bir soruşturma yürüteceğiz ve gelecekteki yinelenmeyi önlemek veya en aza indirgemek için sistemlerimizde uygun iyileştirmeleri yapacağız. İç soruşturmamızı tamamladıktan sonra bu olayla ilgili ayrıntılı bir rapor sunacağız.” İfadelerine yer verdi.

Sözcü tarafından yapılan bu açıklamada durumun en net özeti oldu. Muhtemelen belli başlı güvenlik açıklarının da tespit edilmesi, sistem için yeni güncellemelerin yolda olduğunu gösteriyor. Güncellemelerin ne zaman yayınlanacağı konusunda ise en ufak bir bilgi bulunmuyor.

Bunun için Google’ın yapacağı açıklamaları takip etmek gerekiyor. Fakat bu durum gösteriyor ki Google’ın servislerinde de ciddi sorunlar yaşanabilir. Özellikle bu durumun diğer uygulamaları etkilemesi de ciddi bir soru işareti oluşmasına neden oluyor.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı