İnternet

Google Cloud Print Servisine Son Veriliyor

Google Cloud Print servisi için yolun sonu geldi. Google Cloud Print son buluyor.

Google, devri geçen ya da kullanım oranları çok düşen servislerinin fişini bir bir çekiyor. Daha önce sosyal medya platformu olarak sunulan ancak istenen etkiyi bir türlü yakalayamayan Google Plus servisi için aynı durumun geçerli olduğunu görmüştük. Google Plus kısa süre önce son dönemini yaşamış ve servis kapatılmıştı.

Google’ın yeteri kadar ilgi görmeyen servislerini bu şekilde kapattığı zaten biliniyor. Plus bunun için sadece bir örnek oldu. Şimdi ise benzeri bir karar Google Cloud Print servisi için geçerli olacak. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre Google Cloud Print servisi de sona geldi.

Google Cloud Print Kapatılıyor

İlk olarak 2010 yılında kullanıma sunulan servis, destekli uygulamalardan bulut servisine bağlanılıp, yine bulut destekli olan yazıcılar üzerinden belge yazdırmaya olanak veriyordu. Kullanıcılar yazıcılarından kolayca belge çıktığı alabiliyorlardı.

Mobil üzerinden de çalışan servis, zamanla popülerliğini kaybetmeye başladı. Hem yeni yazıcıların kendi servislerini sunması hem de uygulamaların bu yönde güncellenmesiyle beraber Google Cloud Print platformuna olan ihtiyaç da hızla azalmaya başladı. Bunun yanında bir de kullanım oranlarının ciddi oranda düştüğü açıklandı.

Hal böyle olunca Google’ın servise son vereceği açıklandı. Eskisi kadar kullanılmayan servis 31 Aralık 2020 tarihinden sonra kullanılmayacak ve tamamen silinecek. Bu noktada servisin yeniden kullanılması da mümkün olmayacak.

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı