Haberler

GitHub En Popüler Programlama Dillerini Listeledi

GitHub popüler yazılım dilleri için yeni bir açıklama yaptı.

Yazılım konusunda önemli bilgi depolarından biri haline gelen GitHub, geliştiricilerin buluştuğu bir site olarak değerlendiriliyor. Giderek popülerliğini arttıran kaynağın bu alanda otorite olmaya başladığını da görüyoruz. Öyle ki GitHub tarafından açıklanan listeler, aynı zamanda yazılım dillerinin popülerlik seviyesini gösteriyor. Son olarak en popüler olan 10 yazılım dilini açıklayan GitHub, bir kez daha liste sunmuş oldu.

GitHub Kaynaklarına Göre En Popüler Yazılım Dilleri Hangileri

Kaynaklardan yapılan açıklamaya ve geliştiricilerin oylarıyla belirlenen listede hangi dillerin daha popüler olduğu görülüyor. Paylaşılan listeye göre en popüler olan diller şöyle sıralanıyor:

  1. JavaScript
  2. Python
  3. JAVA
  4. PHP
  5. C#
  6. C++
  7. TypeScrpit
  8. Shell
  9. C
  10. Ruby

Programlama dilleri için yapılan sıralama bu şekilde. En popülerden daha az popülerliğe doğru sıralanan dillerin, günümüzde kullanım alanlarına ve ilgiye göre listede yer değiştirebileceğini de eklemek gerekiyor. Burada En çok dikkat çeken ise JavaScript dilinin ilk sırada yer alıyor olması. Kısa süre önce açıklanan listelerde JAVA ilk sırada yer alıyordu. Bu yönde popülerliğin bir miktar değiştiğini görüyoruz.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı