İnternet

Genç Kullanıcılar Haberi Instagram’dan Alıyor

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan genç yaş grubundaki kullanıcılar arasında yapılan anketlerde Instagram, haber almak için en yaygın kullanılan uygulama oldu.

Sosyal medya sitelerine dayalı olarak yapılan araştırmada gençlerin en fazla Instagram’a yöneldikleri ifade ediliyor. Reuters kaynaklı olan bu araştırma sonucunda da 18 ile 24 yaş arasındaki gençlerin bu sosyal medya uygulamasını kullandıkları ifade ediliyor.

Reuters Enstitüsü tarafından hazırlanan sosyal medya sitelerinin kullanımına dair Digital News Report içerisinde 18-24 yaş aralığında yer alan gençler ele alındı. Instagram yapılan bu araştırma sonucunda Facebook ile Twitter’ı geride bıraktı. Gençlerin genelinin resim paylaşmak için bu sosyal medya sitesini takip ettiği söylense de diğer bir amaçlarının da haber içerikleri olduğu ifade ediliyor.

Instagram Gençler Arasında Yaygın Olarak Kullanılıyor

Instagram’ı haber takibi için kullanan gençlerin oranının %25 olarak belirlendiği ifade edildi. İkinci sırada ise Facebook ile YouTube yer alarak; %22’lik genç oranıyla dikkat çeken sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Reuters’in incelemelerine göre WhatsApp üzerinden haberleri takip etme işlemleri uygulayacak olan gençlerin oranı olarak %10 kendini gösteriyor. Twitter kaynaklarından haber takip eden gençlerin oranı olarak ise %6 olarak belirlendi.

Instagram üzerinde varlık gösteren gençlerin sadece karşılarına çıkan haberleri okuma gereksinimi duydukları ifade ediliyor. Bu durum diğer sosyal medya siteleri için de geçerli olarak ifade ediliyor. Bu araştırma içerisinde yer alan kesimin sadece %3’lük bir kısmı sadece haber almak için sosyal medya sitelerini kullandığı ifade ediliyor.

Sosyal Medya Sitelerindeki Haberler Güvenilir Mi?

Sosyal medya sitelerinde var olan haber kaynaklarına güvenin de düşük olduğu rakamlarla kendini gösteriyor. İngilizlerin %40’ı bu haberlere inanırken; bu haberlere inanma oranı %32 ile ABD de listenin üst sıralarında yer alıyor. Kullanıcıların klasik medya unsurlarına daha fazla güvendiği ifade ediliyor.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı