Bilgisayar
Trend

Geçmişten Günümüze Dünyanın En Pahalı Bilgisayarları

Günümüz bilgisayar teknolojilerinden çok uzağa, 1970 ve 1980'li yıllara sizi götüreceğiz.

Günümüz teknoloji çağı.. Durum böyle olunca 70’li yıllarda hayatımıza gire bilgisayar ve 90’lı yıllarda bunu takip eden internet kavramı hayatımızın her alanında her anlamda etkileyici oluyor. Her konudaki veririn depolanması işlemi sanal ortamlarda gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla internetsiz ve bilgisayarsız işlerin yürümesi beklenemez bir durum.

Biraz daha geçmişe gidecek olursak dünyamızın bu kadar teknolojik olmadığını görebiliriz. Bir zamanlar hepimizin cebindeki akıllı telefonların hayal bile edilemediği her veriyi yazıya döktüğümüz ve bu sayede ‘söz uçar yazı kalır’ söylemini hayata geçirdiğimiz bir dönem vardı. Haberimizde bu kadar eskilere gitmeden hayatımızı radikal anlamda değiştiren teknolojik gelişmelerden biri olan bilgisayarın tarihine kısa bir göz atacağız. Üretilmiş olan her sürüm bilgisayarın kendi döneminde en pahalı bilgisayar olma özelliği taşıdığını da belirtelim.

1975 IBM Taşınabilir Bilgisayar

70’li yıllarda günümüzde Laptop olarak ifade edilen bilgisayarlara rastlamayı geçelim, masaüstü bir bilgisayara bile kolay kolay rastlamak mümkün değildi. Tam olarak böyle bir durumda IBM tarafından dünyanın ilk taşınabilir bilgisayarı geliştirildi. Üretilen bu taşınabilir bilgisayarın ismi IBM Portable Computer olarak konuldu, IBM Portable Computer ismiyle satışa sunulan bu cihaz dünyanın ilk mini bilgisayarları arasındaki yerini aldı. Minik olarak ifade ettiğimize bakmayın bu bilgisayar 5 inçlik bir ekrana sahipti. 204 KB depolama alanı bulunan IBM Portable Computer satış fiyatı ise 19.975 dolar olarak belirlenmişti. Dönemine göre oldukça uçuk bir fiyat.

1979 Cromemco System 3

Şuan birçoğumuzun adına yabancı olduğu bu bilgisayar;  70 ve 80’li yıllarda, dönemin bilişim sektörünce ciddi bir yere sahipti. Stanford üniversitesinde okuyan iki doktora öğrencisi tarafından kurulan bu şirket, kısa süre içerisinde ürettikleri bilgisayarlar ile sektörün gözdesi olmayı başardı.

Cromemco System 3 adıyla üretilen bu bilgisayar; 5MB’lık harici sabit diski ve 512KB’a ulaşan RAM’iyle birçok kurum tarafından ideal muhteşem bir icattı Cromemco System 3 üretildiği dönem 12.495 dolarlık fiyatıyla satışa sunuldu.  

1983 Apple Lisa

Apple Lisa adlı bilgisayar günümüzün tekno devi Apple markasının ürettiği bir bilgisayar. Bilgisayarın ismi ise Steve Jobs’ın kızı Lisa’dan alınmıştı.

Dünyada faresi olan ilk bilgisayar olan Apple Lisa, 9.995 dolarlık bir fiyatla satışa sunuldu. Bu rakamı günümüzle kıyaslayacak olursak bilgisayarın fiyatı 24.000 TL civarıydı

Etiketler

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı