Bilim & Teknoloji

Formula 1 Karbon Ayak İzi Sıfıra İndirilecek

Formula 1 araçlarının karbon ayak izini sıfıra indirmek için yeni çalışmalar başladı.

Motor sporları arasında en popüler ve en çok ilgi çeken alan Formula 1 yarışları olarak biliniyor. Özel yapım, çok yüksek hızlara ulaşan Formula araçlarıyla düzenlenen yarışların, dünya çağında dev bir hayran kitlesi bulunmakta. Sürekli olarak genişleyen hayran kitlesine karşın, Formula 1 yarışlarının çevreye olan etkisi de sürekli olarak tartışılıyor.

Litrelerce yakıtın tüketildiği yarışlar, ciddi bir anlamda karbon salınımı oluşturuyor. Şimdiki çalışma ise Formula 1 yarışlarının karbon ayak izlerini sıfıra indirmeye yönelik. FIA tarafından yapılan açıklamaya göre bunun için çalışmalar hızla başladı.

Formula 1 Araçlarına Özel Motor Gelecek

Yarışlarda kullanılan araçların motorları çok yüksek oranda yakıt tüketiyor. Bu nedenle karbon salınımı da yüksek seviyeye çıkıyor. Haliyle yakıt tipinin değişmesi gerekiyor.

Fakat burada elektrikli motorlara geçiş yapılmasının da mümkün olmadığı söylemek gerekiyor. Zaten FIA’nın amacı doğrudan motorların elektrik motorlarıyla değiştirilmesi değil.

Formula 1

Arabalarda kullanılan motorların yakıt olarak metanı kullanması sağlanacak. Havadan karbondioksiti yakalayan metan, dışarı salınan karbonu yakalayacak ve yakıt için kullanmış olacak. Yani dışarı salınan karbondioksit ile yakıt için yakalanan karbondioksit eşitlenmiş olacak. Bu şekilde karbon salınımının da sıfıra inmesi söz konusu olacak.

Üstelik sadece Formula 1 araçlarında değil, bunun yanında yarışların düzenlendiği bölgelerde de tek kullanımlık plastik tüketiminin azalması için çalışmalar yapılacak.

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı