İnternet

Firefox için Yeni Güvenlik Yaması Geldi

Firefox tarayıcı için yeni bir güvenlik güncellemesi yayınlandı. Firefox tarayıcının hangi açıkları kapatıldı?

Tarayıcı güvenliği konusunda sürekli bir risk söz konusu. Genel olarak internet dünyasının sürekli yeni güvenlik riskleriyle gündeme geldiğini ve sürekli güvenlik sorunlarının öne çıktığını söylemek yanlış olmaz. Tarayıcılar ise güvenlik sorunları kısmında karşımıza çıkan ilk adres oluyor. Bu noktada tarayıcı devlerinin sürekli güncellemeler yayınladığını görüyoruz.

Google’ın Chrome için yayınladığı güncellemelerin hemen sonrasında bu kez Firefox güvenlik odaklı bir güncelleme daha yayınladı. Firefox tarafından yayınlanan yeni güncelleme, önemli bir güvenlik açığının son bulmasını sağlıyor.

Firefox Güvenlik Güncellemesi

Son güvenlik açığı Google Project Zero ekibi tarafından tespit edilmişti. Tespit edilmesinin hemen ardından açığın kapatılması için harekete geçen Mozilla, beklenen güncellemeyi yayınladı. Güncelleme konusunda detaylara geçmeden önce, kısa süre öncesine kadar açıklanan açığın detaylarından söz edelim.

Yapılan açıklamalarda, söz konusu güvenlik sorununun bilgisayarlarda istenen kodu çalıştırmayı mümkün hale getirdiği vurgulanmıştı. Açıktan faydalanarak hackerlar, bilgisayarlarda rastgele bir kod çalıştırabiliyor.

İstenen kodun çalıştırılmasını sağlayan açık, JavaScript nesnelerinin işlenmesi sırasında da çökme yaşanmasına ve bilgisayarlara erişim sağlanmasına neden oluyor. Tüm bu sorunların kaynağı olan açık için doğrudan Firefox güncellemesi yayınlandı.

Firefox

Firefox 67.0.3 sürüm numaralı güncellemeyi yüklemeniz ya da Firefox ESR 60.7.1 sürümünü yüklemeniz durumunda güvenlik açığından kurtulmuş oluyorsunuz. Eğer tarayıcınızın güncellemelerini otomatik olarak yüklemeyi tercih ettiyseniz, bu kısımda herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Otomatik olarak yeni güncellemeler yüklenecektir.

Eğer güncellemeleri manuel olarak yüklemeyi tercih ediyorsanız da Firefox hakkında bölümünü ziyaret etmeniz ve yeni güncellemeleri kontrol etmeniz gerekiyor.

Çok kısa bir süre içerisinde tüm kullanıcılar için güncellemelerin tamamlanması bekleniyor. Güncellemeleri almayan kullanıcıların kısa bir süre beklemesi gerekebilir.   

Etiketler

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı