İnternet

Firefox Güvenlik Açıklarını Kapattı

Firefox tarayıcı için yeni bir güncelleme yayınlandı. Firefox tarayıcının güvenliği arttıracak yeni güncellemelerin detayları neler? Güncelleme neleri değiştiriyor? İşte açıklanan bilgiler.

En çok kullanılan tarayıcılardan biri olduğu bilinen Firefox, son birkaç aydır güvenlik açıklarıyla gündeme geliyor. Tarayıcının güvenlik açıkları barındırdığı ve bazı kripto para hırsızlarını harekete geçirdiği haberinin hemen sonrasında, açıkların detayları konusunda da merak edilen bilgiler ortaya çıkmıştı. Şimdi ise açıkların kapatıldığı belirtildi.

Firefox Coinbase’i Etkileyen Açıkları Kapattı

Konunun temeli kripto para hırsızlığına dayanıyor. Elde edilen bilgilere göre Coinbase çalışanlarını hedef alan hackerlar, oltalama adı verilen yöntemle çalışanlara e postalar gönderdi ve çalışanların Firefox tarayıcısına casus yazılımlar eklenmesini sağladı.

Tarayıcıya eklenen casus yazılımlar ise kullanıcıların bilgilerinin çalınmasına neden oldu. Çalışanların bilgilerinin ele geçirilmesiyle beraber Coinbase için güvenlik tehlikesinin ortaya çıktığı açıklanmıştı.

İlk olarak bir güvenlik analisti tarafından ortaya çıkarılan sorun, hemen sonrasında ise Coinbase tarafından da Firefox yetkililerine bildirildi. Yetkililere konu hakkında detayların verilmesinden sonra ise Firefox tarayıcı için güncelleme hazırlıklarının başladığı açıklanmıştı.

Firefox

Güncellemeler için hızlı bir çalışma gerçekleştiren tarayıcı, açıkları kapatacak güncellemeyi de sonunda yayınladı. Tüm kullanıcılar için yayınlanan yeni güncellemelerle beraber açıkların tamamen kapatılması sağlandı.

Sadece kripto para korsanlarının kullandığı ve net olarak açıklanmayan bir güvenlik sorunu düzeltilmedi. Bunun dışında Firefox tarayıcının tüm kullanıcıları etkileyebilecek bazı güvenlik açıklarının da kapatıldığı belirtiliyor. Henüz açıkların ne kadar kişiyi etkilediği ve kripto para açıklarının Coinbase için nasıl bir zarar yol açtığı konusunda ise detaylar paylaşılmadı.

Muhtemelen firmanın açıklardan etkilenmemek ya da oluşan sorunu çözmek adına kendi çözümleri de var. Dediğimiz gibi güvenlik adına hem Firefox hem de Coinbase bu konuda çok fazla bilgi vermeyi tercih etmiyor. Yeni bir bilgi paylaşılacak olursa, sitemizde paylaşılan detaylara yer vereceğiz. Şu an için güvenlik açıklarının kapatıldığını bilmek bile yeterli.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı