Bilim & Teknoloji

Falcon Heavy Roketinin Fırlatma Tarihi Açıklandı

Falcon Heavy roketleri için bir deneme daha geliyor. Falcon Heavy 3.kez fırlatma testine çıkacak. Testler ne zaman başlayacak? İşte detaylar.

NASA ile ortaklaşa yaptığı çalışmalarla öne çıkmaya başlayan SpaceX firması, son dönemde yeni teknoloji roketleriyle gündeme gelmeye başladı. Firma son olarak Falcon Heavy roketleriyle başarı elde etmiş ve adından sıkça söz etmişti. Şimdi ise Falcon Heavy için yeni bir roket denemesinin daha yapılacağı ortaya çıktı.

Birkaç roketin gücünü tek bir roket üzerinde toplayan yeni teknolojinin ilk denemeleri geçen yıllarda yapılmıştı. Başarılı testlerinin ardından bu kez Falcon Heavy roketleri için ikinci testlerin yapılacağı ortaya çıktı.

Falcon Heavy Yeni Test Tarihi

Daha önce yeni uzay roketlerinin 2 kez test edildiği açıklanmıştı. Her iki testle beraber roketlerin yeteri kadar başarı elde ettiği ve testlerin doğru bir şekilde tamamlandığı açıklaması da gelmişti. Tüm bunların ardından bu kez roketlerin tekrar teste çıkacağı açıklandı.

Falcon Heavy için yapılacak olan yeni testlerin zamanı konusunda da bilgiler verildi. SpaceX tarafından açıklanan bilgilere göre yeni roketler 25 Haziran tarihinde denenecek. 25 Haziran’da yapılacak olan deneme sonrasında roketlerin ne kadar başarılı olduğu konusunda detaylar belli olmuş olacak.

Falcon Heavy

Pasifik saat dilimine göre 20:30’da yapılacak olan denemenin ne kadar başarılı olacağını göreceğiz. 3.denemenin de başarılı olması durumunda roketlerin görevlerde yer almaya başladığını görmek mümkün olacak.

Eğer her şey yolunda gidecek olursa roketlerin toplamda 24 uyduyu uzaya taşıması bekleniyor. Ayrıca bu kez yapılacak olan denemelerde roketlerin 4 ayrı yük taşımasının mümkün olduğunu da belirtelim.

NASA tarafından YouTube üzerinden de paylaşılması beklenen Falcon Heavy fırlatışının detaylarını paylaşmaya devam edeceğiz. Fırlatmanın ne derece başarıyı yakalayacağı konusu ise merak edilen önemli detaylar arasında.   

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı