İnternet

Facebook’ta Nefret Söylemine Karşı Birleşme Çağrısı

Sosyal medya devlerinden Facebook, nefret diline karşı yeni bir mücadelenin ilk adımlarını attı.

Sosyal medya sitelerinden olan Facebook; 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olmasından ötürü herkesin kendi fikirlerini rahatlıkla ifade edebildiği bir platform olarak kendini gösterdi. Ancak bu tip söylemler zaman zaman nefret duygusunu fazlasıyla içerebilecek türde de yer alabilmekteydi. Uluslararası gönüllülerin harekete geçmesiyle beraber sosyal medya üzerinde fazlasıyla rahat davranarak kötü düşünceleriyle kendileri gibi olmayan kişilere dayatmalarda bulunan kullanıcılara adeta savaş açıldı. Irkçı, homofobik ve kadın düşmanı tavırların sık sık ortaya çıktığı bu tip sosyal medya siteleri içerisinde gerekli dengenin sağlanabilmesi konusunda harekete geçildiği de söylenebiliyor.

Amaç Kötü Yorumları Ortadan Kaldırmak

Sosyal medya sitelerinde paylaşılan herhangi bir içeriğin altında farklı farklı yorumcularla karşı karşıya kalınabiliyor. Bu yorumcularla zaman zaman tartışmalar ve hakaretleşmeler gibi durumlar da sosyal medya sitelerinde sık sık görülebilecek olan bir durum olarak ifade edilebiliyor. Sosyal medya sitesi olan Facebook’ta bu tip kullanımın önüne geçmek isteyen kullanıcıların beraberce hareket ederek, tam olarak istedikleri bir sanal dünyayı hayata geçirmeleri konusunda girişimler içerisinde yer aldıkları belirtildi.

İnsanların Görüşlerine Müdahale Edilmeyecek

Kapalı bir grup meydana getirilmesi sonrasında gönüllülerin; var olan radikal görüşlü kişilerin görüşlerine saygı duyarak nefret dolu içeriklerin önüne geçmeleri adına çalışma içerisinde yer alabileceklerdir. Kullanıcıların bu aşamada herhangi bir tartışma içerisine girmeyecekleri sadece bu tip paylaşımları engellemeye çalışmak adına mücadeleye girişeceği de ifade edildi.

Gönüllülerin faydalı olan paylaşımlara yönelik de hareketleri bulunmaktadır. İnsanların bakış açılarını aynı zamanda da destekleyecek olan gönüllülerin; bu yönde de çalışacakları söylenebilecektir. Tek amaçları da Facebook’un daha iyi bir yere gelmesi adına yardımcı olabilecek bir faaliyet içerisinde yer aldıkları da söylenebilecektir.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı