İnternet

Facebook Yapay Zeka Denetimlerinde Başarı Elde Etti

Facebook Yapay Zeka filtre sisteminde başarı elde etmeye başladı.

Veri gizliliği skandalları ile gündeme gelen Facebook, son dönemde sadece veri gizliliği sorunları yaşamıyor. Bunun yanında firmanın yalan haberler ve uygunsuz içeriklerle de mücadele ettiğini söylemek gerekiyor. Özellikle şiddeti öne çıkaran uygunsuz paylaşımların engellenmesi için ise yapay zeka sistemine geçiş yapılmıştı.

Sistemi sürekli olarak inceleyen Facebook Yapay Zeka filtre teknolojisi, bu yönde içerikleri tespit ediyor ve en kısa sürede bu içeriklerin kaldırılmasını sağlıyor. Açıklanan son veriler ise Facebook’un bu şekilde belli bir başarı oranını yakaladığını gösteriyor.

Facebook Yapay Zeka ile Sorunu Engelleyecek

İçerik filtreleme sisteminde yapay zekayı kullanan sosyal medya devi, sürekli olarak bu yazılımını eğitiyor. Makine öğreniminin kullanıldığı teknolojide eğitimlerin işe yaradığını görmekteyiz. Özellikle şiddet içerikli videolara yönelik olarak sürekli eğitilen teknoloji, artık bu konuda istenen seviyeye ulaşmayı başarmış durumda.

Facebook Yapay Zeka

Açıklanan son rakamlara göre şiddet videolarının engellenmesinde yapay zeka %98 oranında başarı elde etti. Videoları ya da paylaşımları kontrol eden ekibe bile ulaşmadan, birçok şiddet içerikli videonun kaldırılması sağlandı.

Facebook Yapay Zeka sisteminin başarısı oldukça önemli. Öyle ki elde edilen bu rakamlar, uzun bir süreden sonra Facebook’un sonunda sosyal medya platformunu güvenli bir hale getirmeye başladığını gösteriyor. Sistemin sürekli eğitilmesi, bu alanda daha fazla başarı elde edilmesini de sağlayacaktır.  

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı