Haberler
Trend

Facebook, WhatsApp’ta Reklam Göstermeyecek

Dünyanın en büyük iletişim aracı olan Whatsapp’ı bünyesinde barındıran Facebook grubu, geçtiğimiz günlerde alınan Whatsapp’ta reklam gösterme kararından vazgeçildiğini duyurdu.

Dünya üzerinde yaşayan milyonlarca insanın en büyük ortak noktalarından biri olan, belki de insanlığın en çok kullandığı uygulamalar listesinde en baş sıralarda yer alan Whatsapp’ta gösterilmesi planlanan reklamlar, Facebook’un yaptığı sürpriz bir açıklamanın ardından iptal edildi. Facebook’un bu kararına göre WhatsApp, aynı bugüne kadar kullandığımız gibi kullanılmaya devam edecek ve uygulama bünyesinde yakın gelecekte herhangi bir reklam kesinlikle yer almayacak.

Bilindiği üzere dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, 2014 yılında kendine adeta bir rakip olarak gördüğü ve çok hızlı gelişen Whatsapp uygulamasını satın almış ve yıllık abonelik ücretini de kaldırmıştı. Hatırlanacağı gibi Whatsapp, Facebook tarafından satın alınana kadar her ne kadar reklam göstermemiş olsa da ülkeden ülkeye değişmekle beraber yaklaşık olarak 1 dolara yakın bir abonelik ücretini kullanıcılarından belli periyotlarla talep ediyordu. Facebook’un bu, abonelik ücretini kaldırmasından yıllar sonra ortaya çıkan reklam yayınlama fikri de geçtiğimiz dakikalarda yayımlanan açıklama ile tamamen ortadan kalktı. Whatsapp, bugüne dek kullandığımız şekilde tamamen reklamsız olarak faaliyette kalmaya devam edecek. Ayrıca bu kararın yaklaşık 1 milyar kullanıcının vereceği aksi bir tepkiden dolayı alındığı ve bundan sonraki kararlarda da kullanıcıların düşünüleceği açıklandı.

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı