Haberler

Facebook Libra Kripto Parası Resmiyet Kazandı

Facebook Libra sanal para birimi için detaylar ortaya çıktı. Facebook Libra sanal para birimi ne zaman kullanıma girecek? Cüzdan uygulaması için açıklama yapıldı mı?

Facebook’un her ne kadar sosyal medya platformu olarak gözükse de birçok sektörde yer aldığı biliniyor. Özellikle gündemde olan teknolojilerde Facebook’un adını mutlaka görüyoruz. Bu noktada sosyal medya devinin son adımı ise kripto paralar oldu.

Dünyanın gündeminde olan kripto para sektöründe yer almak isteyen Facebook, geçtiğimiz günlerde kendi sanal para birimini açıklamıştı. Facebook Libra adıyla açıklanan yeni sanal para birimi için beklenen resmiyet açıklaması da geldi. Bu açıklamayla beraber Facebook Libra kesin olarak doğrulanmış oldu.

Facebook Libra Yeni Kripto Para Birimi

Kısa süre önce açıklanan yeni para birimi için Visa, PayPal, eBay ve MasterCard desteğinin sunulacağı açıklandı. Ayrıca şimdiden bu sanal para birimi için Uber desteğinin de sunulduğunu görmek mümkün olacak.

Yeni tanıtılan sanal para biriminin bulunacağı bir de cüzdan göreceğiz. Yine Facebook kontrolü altında olacak olan bu cüzdan ise Calibra olarak açıklandı.

Calibra cüzdanları için bağımsız bir uygulamanın sunulacağını da ekleyelim. Bunun için doğrudan WhatsApp uygulamasını kullanmak da mümkün olacak ancak cüzdanın kendi uygulamasını kullanmak daha mantıklı olacak gibi gözüküyor.

Yine sunulan sanal cüzdan uygulamasının da kendisine has bazı sistemleri olacağını ekleyelim. Bu uygulama üzerinden ödeme yapma, para alıp gönderme, fatura ödemeleri gerçekleştirme ve hatta alışveriş yapma gibi ayrıcalıklara sahip olacaksınız.

Facebook Libra

Hatta sistemin biraz daha ileri giderek, destekli bölgelerde toplu taşımada ödeme gerçekleştirmek için kullanılabileceği de ekleyelim. Bu kısımda Facebook tarafından sunulan bir ayrıcalık olduğunu görmek mümkün olacak.

Facebook, ABD dolarının Facebook Libra para birimine çevrilmesine izin verecek. Aynı şekilde Libra’nın da dolara çevrilmesi mümkün olacak.

Tüm bu özellikleriyle beraber yeni sanal para cüzdanının kullanımı içinse bir süre daha beklemek gerekecek. Tanıtım sırasında yapılan açıklamalara göre yeni sanal para birimi için oluşturulacak olan cüzdan uygulaması 2020 yılında kullanıma açılacak.

İlk olarak 100 ülkede desteklenmesi bekleniyor. Her geçen gün uygulamanın kullanılabildiği ülkelerin sayısının da artmasını bekliyoruz.

Etiketler

İsmail YÜKSEL

Ankara'da Soft Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı