İnternet

Facebook Bu Kez Farklı Bir Veri Skandalı ile Gündemde

Facebook verileri bir kez daha sızdırıldı. Bu kez çalışanların bilgileri sızdırıldı.

Sosyal medyanın hala en çok kullanılan uygulaması pozisyonunda olan Facebook, sürekli veri skandalları ile gündeme gelir oldu. Son olarak sosyal medya devinin kullanıcı verilerini sızdırdığı konusunda bilgiler paylaşılmıştı. Yavaş yavaş bu skandalın etkisi geçiyor derken, bu kez ise fiziksel olarak kullanıcıların verilerinin sızdırıldığı konusunda bilgiler ortaya çıktı. Bu kez skandallara konu olan veri sıkıntısı fiziksel bir veri sıkıntısı oldu.

Facebook Çalışanlarının Verileri Sızdırıldı

Elde edilen bilgilere göre insan kaynaklarında yetkili olan bir çalışan, diğer çalışanların bilgilerinin yer aldığı sabit diskini arabasının içerisinde koydu. Çalışanların maaş bilgileri, sosyal güvenlik bilgileri, ödeme bilgileri ve kullanıcı bilgileri gibi bilgilerin yer aldığı harddisk, çalışanın arabasının çalınmasıyla beraber hırsızların eline geçti.

Facebook

Facebook çalışanlarının bilgilerinin yer aldığı sabit diskinde bu şekilde çalınmış olması, yeni bir veri skandalının ortaya çıkmasını sağladı. Konuya ilişkin firma tarafından da bilgilerin paylaşıldığı ve insan kaynakları çalışanına disiplin cezası verildiği bilgisi de ortaya çıkmış durumda.

29 bin çalışanın bilgisinin yer aldığı belirtilen sabit diskte yer alan bilgilerin ise kullanılmadığını belirtelim. Ayrıca Facebook, durumdan etkilenen çalışanlarına ücretsiz olarak da destek vermeye devam ediyor. Konuya ilişkin soruşturmanın da yine sürdürüldüğünü söylemek lazım.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı