İnternet

Facebook, başka sitelere girişte artık güvenlik bildirimi gönderecek

İnternetin yaygın kullanımını takiben ortaya çıkmış olan ve artık kendisinin haricinde oyunlardan tutun kariyer sitelerinde, hatta sinemadan bilet alırken, bankacılık işlemleri yaparken bile kullanılabilen dünyanın en gelişmiş sosyal medya platformu olan Facebook, kendisinden başka sitelere girerken kullanıcılarına güvenlik durumlarına dair sorgulamalar içeren bildirimler gönderecek.

Günümüzde oldukça büyük bir problem haline gelmiş olan ve kullanıcıların banka, telefon rehberi ve mail gibi oldukça kritik bilgilerini tehdit eden siber güvenlik problemleri, dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook tarafından minimalize edilecek. Yalnızca kendi sitesi olan Facebook.com değil, Facebook ile erişilen çoğu sitede Facebook veya erişilen internet sitesi kaynaklı sorunların önüne geçmek isteyen firma, bu sitelere erişim sağlanırken kullanıcılarına bağlanılan sitenin güvenlik durumuna dair bildirimler iletecek.

Son yaptığı güncellemeler ve güvenlik iyileştirmeleri ile bilgi paylaşımı konusunda kullanıcılarına oldukça fazla özellik sunmaya başlayan sosyal medya platformu Facebook, getireceği bu son güncelleme ile Facebook aracılığı ile bağlandığınız sitede Facebook’tan hangi bilgilerin çekileceğini, bu bilgilerin kimlere, hangi üçüncü kişilere aktarılabileceğini ve ne amaçlarla kullanılabileceğine dair ayrıntılı bilgileri kendi kullanıcılarına aktaracak. Bilindiği üzere çoğu internet sitesinde “Facebook ile bağlan” tarzında butonlar bulunmakta ve buton kullanıldığında giriş yapılan siteye Facebook üzerinden bağlanılmakta. Bu sitelere Facebook üzerinden giriş yapıldığında ise Facebook’a çerezler aktarılırken karşı siteye de Facebook’un izin verdiği bilgiler aktarılmış oluyor.

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı