Bilim & Teknoloji

Exosuit İsimli Akıllı Şort Geliştirildi

Exosuit akıllı şortaları ortaya çıktı. Exosuit nasıl bir ürün?

Akıllı ürün teknolojileri sınıf atlamaya başladı. Bunu sadece elimizde kullandığımız akıllı telefonlarla sınırlamamak gerekiyor. Bunun yanında hayatı kolaylaştıran yeni teknolojiler de görmeye başladık. Bunlardan birisi de Exosuit İsimli Akıllı Şort oldu.

Teknolojiden ne şekilde fayda sağlanabileceği konusunda yeni örnekleri ortaya koyan akıllı şort, Harvard Üniversitesi tarafından geliştirildi ve insanların çok daha kolay hareket etmesini sağlıyor. Açıkçası bir nevi yürüme konusunda destek sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Exosuit İsimli Akıllı Şort Neler Sunuyor?

Exosuit şortun üzerinde güçlendirilmiş motorlar bulunuyor. Şort üzerinde yer alan bu motorların kablolar yardımıyla giyen kişinin uyluk kısmına bağlandığını görüyoruz.

Bir yandan bu kablolara uygulanan güç ile kullanıcıların kaslarının güçlendirilmesi sağlanırken, bir yandan da hareket konusunda yardımcı bir sistemden söz edilmiş oluyor.

Yapılan testlere göre şortu kullanarak koşu bandı üzerinde koşan kişilerde, harcanan oksijen miktarının %4 oranında düştüğü görülüyor. Bu da demek oluyor ki vücut daha az yoruluyor.

Ayrıca bu oranın yürüme kısmında rekor bir seviyeye geldiği ve %9.3 rakamını bulduğu belirtiliyor. Ayrıca şortu giyip koşan kullanıcıların oldukları kilodan daha hafif hissettikleri de gelen bilgiler arasında.

Henüz tam olarak testleri bitmeyen yeni şortun tam anlamıyla kullanılabilir hale gelmesi için bir süre daha beklemek gerekiyor. Özellikle şortun kendi ağırlığının azaltılmasını sağlayacak olan özel bir sistem üzerinde çalışıldığını söylemek gerekiyor. En az %40 daha hafif bir şort elde edilmesi amaçlanıyor.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı