Bilim & Teknoloji

Enfeksiyonlar Tarih Oluyor

MRSA ile artık enfeksiyon rahatsızlıkları tarih oluyor. Tüm detaylar haberimizde.

Uzun zamandır hastane enfeksiyonları ile ilgili yapılan çalışmalar sonuç vermeye başladı. Yapılan son çalışmalardan alınan sonuçlara göre diğer adı MRSA olan hastane kaynaklı enfeksiyonlar hidrojen peroksitlerin yardımıyla engellenebilecek. Çalışmalarda mavi ışıktan yardım alan hidrojen peroksidin MRSA üzerinde etkili olduğu görülürken bu yeni tekniğin ne kadar etkili olduğu da açıklandı.

MRSA Virüsleri

MRSA adı verilen ve özellikle ameliyat sürecinde insanların hayatlarını tehlikeye atan bu sorun ameliyat haricinde tedavileri çok ağır ve uzun olan hastalarda da etkili olabiliyor. Hastaların ölümüne sebep olan hastane enfeksiyonları ameliyatların ardından hastaların ölümüne neden olan en önemli sorunların başında geliyor. Bu nedenle yapılan araştırmaların sonuca ulaşması devrim sayılabilecek bir haber sayılabilir.

Boston Üniversitesi tarafından yapılan bu araştırmalarda MRSA bakterilerini öldürmek için çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalarda hidrojen peroksit ön plana çıkarken mavi ışığın bu madde ile birleşmesinin böcek ilaçları ile aynı etkiyi gösterdiği saptandı. Bu ilacın kolay bir şekilde bulunabilmesi de umutları daha da alevlendirdi. Kolay bulunan madde olduğu için MRSA bakterisinin tüm etkileri her ülkede yok edilebilecek

Çalışma Süreci

Üniversitenin uzun zamandır yaptığı araştırmaların yeni aşamasında MRSA bakterilerinin üzerlerine mavi ışık yansıtıldı. Mavi ışığın verildiği bakteriler daha ilk saniyelerde ölmeye başladılar. Ancak bu yok olma yüzde doksan oranında gerçekleşmişti ve daha yüzde onluk kısım yok edilemiyordu. Ve geriye kalan bakteriler de yine kısa sürede çoğalmaya başladılar. Bu nedenle de bu tekniğin tek başına hastalığı yok etmede etkili olmadığı görüldü. Ancak yine de mavi ışık bakterilerin savunmaları kırabiliyordu.

Üniversite mavi ışık deneyindeki başarılarının ardından çalışmalarına devam etti ve bu kez deney malzemelerine hidrojen peroksit maddesini de eklediler. Mavi ışığın bakterilerin savunma mekanizmalarını yok ettiği belirlenmişti ve buna hidrojen peroksidin de eklenmesi ile bakteriler yok olmaya başladılar.

Bu teknik sayesinde üniversite bakteri hücrelerini yüzde doksan dokuz oranında yok etmeyi başarmış durumda. Ölümlere sebebiyet veren bu bakterileri yok eden tekniğin tüm insanların hayatına gireceği tarih ise henüz tam olarak belli değil.

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı