Oyun
Trend

En Çok Kazandıran Uygulama PUBG Mobile Oldu

Mobil uygulamaların geneline bakıldığında geride bıraktığımız ay geliştiricilerine en çok gelir sağlayan uygulama PUBG Mobile oldu.

Mobil oyunlar da en az bilgisayar oyunları kadar hızlı bir artış gösterdi. Bu oyunların kolaylıkla erişilebilmesi ve çoklu oyunculu modlarıyla da kullanıcılara sağlanmasından ötürü yaygın olarak oyunların kullanıldığı söylenebilir.

Teknoloji konusunda haberler yapan web sitesi The Verge’in haberinin detaylarında 100 milyondan fazla aylık kullanıcıya sahip olan ve en fazla oynanan oyun olarak ifade edilen PUBG, bu unvanı kimseye kaptırmadı. PUBG oyunu, geçen ay 146 milyon dolardan daha fazla gelir sağlamasıyla beraber aynı zamanda da en fazla getirisi olan oyun olarak da öne çıktı.

PUBG oyununun gelirleri sadece üyelik paketleri ya da oyun içerikleri olarak görülmüyor. Çin versiyonu olan Game For Peace adlı uygulamanın da gelir artışında yükselmenin temel nedenlerinden bir tanesi olarak da söylenebiliyor. PUBG oyunu, geçen ay toplamda 148 milyon dolarlık gelirinin 70 milyonluk biçimi de Çin için uyarlanan versiyonu olan Game For Peace tarafından sağlandı.

Game For Peace Gelirleri Etkilemedi

PUBG’nin Çin adaptasyonu olan ve daha milliyetçi olmasının yanında daha az kan içermesinden dolayı ilgi çeken Game For Peace adlı uygulamanın içerisinde oyuncuların kan havuzunda ölmesi gibi durumlar ortada yer almıyor.

Analistler tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda ilk çapta gelirlerin düşeceği kanısı ortaya çıksa da bu konudaki fikirlerinin yanlış olduğu zaman içerisinde anlaşıldı. PUBG oyunu için Game For Peace’in yanlış bir tercih olduğu da ifade edilmese de kazançlar konusunda bir değişikliğin ortaya çıkmaması aşamasında da oyun dünyasında farklı bir bakış açısının ortaya çıkabileceği de söylenebilir. Uyarlama oyunlara karşı var olan bakışların değişiminden ötürü de bu tip oyunların ilerleyen zamanlarda daha sık ortaya çıkacağı düşünülüyor.

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı