Bilim & Teknoloji
Trend

Elon Musk Starship İle Mars’a 1 Milyon İnsan Göndermeyi Hedefliyor

Önümüzdeki yalnızca 30 yıllık periyotta Mars’ta 1 milyon nüfuslu koloni kurmayı hedefleyen Elon Musk, bu kadar insanı ise Starship ile taşımayı planlıyor.

Bugüne kadar devlet elleri ile NASA vb. kurumlar aracı yapılarak yürütülen uzaya dair çalışmalar, artık neredeyse tamamen özel şirketlere devredilmiş durumda. Öyle ki, bazı şirketler Uluslarası Uzay İstasyonu’na gönderilecek malzemeleri dahi NASA yerine taşıyor. İşte bu şirketlerden biri olan SpaceX’in sahibi olan Elon Musk, altında firmasının imzası bulunan Starship ile Mars’ın kolonizasyonu hedefi doğrultusunda gezegene tam 1 milyon insan taşımayı hedefliyor.

İnsan Sayısından Daha Büyük Problemler Var

Her ne kadar 1 milyon insan, ilk bakışta çok büyük bir sayı gibi görünüyor olsa da bu rakamın 30 yıla yayılacağını hatırladığımızda aslında inanılmaz büyüklükte bir sorun olmaktan çıkıyor. SpaceX ve Elon Musk’ın başa çıkmaya çalıştığı en büyük problem ise Mars’a götürülecek malzemeler.

Malzemeler Çok Ağır, Roketler Yetersiz

Sıfırdan bir koloni kurmak için gereken milyonlarca parçayı taşıyacak nitelik ve güçte bir rokete sahip olmayan Elon Musk, şu an için elinde olan en iyi roketlerden Falcon Heavy’i geliştirmeye devam ediyor. Her ne kadar Falcon Heavy 6,78 milyon Nm gibi inanılmaz bir itme gücüne sahip olsa da maalesef ki Mars gibi bir gezegene ulaşmak için hiç ama hiç yeterli değil.

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı