Haberler

Ekran Üretiminde Lider Yine Samsung

Samsung ekran üretimi konusunda yine liderliği eline aldı. Yayınlanan son rapora göre durum ne?

Akıllı telefon üretiminde, sadece son kullanıcıların ulaştığı telefon modelleri önemsenmiyor. Bunun dışında çok ciddi bir pazar hacmine sahip olan parça üretimi de söz konusu. Bu konuda ise dev firmaların önemli yatırımları var. En çok dikkat çeken firmalardan biri olan Samsung, parça tedarik sürecinde oldukça iddialı.

Son verilere göre markanın en iddialı alan olarak öne çıkardığı ekran üretiminde ilk sırada yer aldığı gözüküyor. IHS Markit tarafından yayınlanan rapor, ekran üretimi konusunda Samsung’un ne kadar başarılı olduğunu göstermekte.

Samsung Pazarın Lideri Konumunda

Paylaşılan verilere bakıldığı zaman, markanın genel olarak bir düşüş yaşadığı görülmekte. Güney Koreli şirket, %6.6 gibi bir düşüş yaşamış ancak bu durum sıralamayı değiştirmemiş. Yine Samsung’un %40.2’lik bir payla beraber ekran üretimi konusunda pazarda lider konumda olduğu görülüyor.

Markanın liderlik konumunda bulunduğu pazarda ikinci sırayı ise JDI almış durumda. JDI panel üreticisi ise sadece %12.3’lük bir paya sahip. Yani arada çok ciddi bir potansiyel farkı söz konusu. Özellikle geçen seneye göre karşılaştırma yaptığımız zaman JDI bir düşüş içerisinde.

Samsung

Dikkat çeken son detay ise BOE. Samsung bir yana dursun, BOE ciddi bir yükseliş göstermiş durumda. Bunun nedeni Huawei. Marka yapılan anlaşma sonrasında Huawei Mate 20 Pro modellerinde yer alan ekranları üretmeye başlamıştı.

Mate 20 Pro modelinde yer alan ekranlar sayesinde BOE, pazardaki payını %11.9 seviyesine kadar çıkarmayı başarmış durumda. Firmanın geçen sene %6.5’lik bir oranda kaldığını görmüştük.

Ardı ardına satışlarda yaşanan yükseliş, otomatik olarak ekran üretimini de arttırmış gibi gözüküyor. Samsung’un liderliğini sürdürdüğü pazarda yeni oyuncular görüp göremeyeceğimiz ise merak konusu.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı