Haberler
Trend

Dünyanın İlk 5G DSS Araması Oppo Tarafından Gerçekleştirildi

Çin merkezli teknoloji şirketi Oppo, akıllı telefon piyasasında iyi bir pazar payı elde etmeye çalışıyor. Bu konuda çalışmalarını hızla sürdüren şirket, dünyanın ilk 5G DSS aramasını gerçekleştirdi.

Çinli teknoloji şirketi Oppo dünyada bir ilki gerçekleştirerek 5G DSS arama yaptı. Oppo’nun iş ortaklarıyla beraber gerçekleştirdiği test başarıyla sonuçlanırken DSS teknolojisinin yaygınlaşacağı ve kullanıcıların 5G ‘ye daha kolay ulaşacakları ifade ediliyor. 

5G teknolojisi hızlı bir şekilde yayılırken operatör şirketleri de bu konudaki hazırlıklarını tamamlamak üzere. Teknoloji üreticilerinden gelen bilgiler çalışmaların devam ettiğini gösterirken Oppo, önemli bir teste imza attı. Qualcomm, Ericsson, Swisscom ve Testra şirketleriyle işbirliği içerisinde olan Çinli teknoloji firması, bu test ile birlikte 5G DSS araması gerçekleştirdi. 

Bu güne kadar hiç yapılmamış ve denenmemiş olan 5G DSS araması Oppo tarafından başarıyla gerçekleştirilmiş oldu. Şirketin bu hamlesiyle birlikte sektörde yeni bir yol çizileceği ve 5G kullanımının yaygınlaşması için önemli bir adım olduğu belirtiliyor. 

Nedir Bu DSS?

DSS teknolojisi, kısa bir şekilde ifade etmek gerekirse taşıyıcıların 4G ve 5G spektrumlarının ortak bir şekilde paylaşılması anlamına geliyor. Aynı zamanda bu teknoloji, 4G spektrum bandı üstünden 5G bağlantısı yapılabilmesine ön ayak oluyor. Bu sayede 5G teknolojisi daha düşük maliyetlerle daha yaygın şekilde hayatımıza girebilecek. 

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı