Bilgisayar

Corona Virüs PC Satışlarını Düşürecek

Corona Virüs PC satışlarını olumsuz etkileyebilir.

Dünya genelinde oldukça geniş bir alana yayılmaya başlayan Corona virüs için önlem planları gelmeye devam ediyor. Çin’den yayılmaya başlayan virüs için yetkililerin önlemlerini almaya başladığını da görüyoruz. Buna rağmen yayılmaya devam eden virüsün teknoloji dünyasını da yakından etkilediği belirtilmiş durumda.

Buna göre virüsün son olarak PC sektöründe bir daralmaya neden olacağı açıklandı. Virüs nedeniyle markaların üretim kapasitesinde ciddi bir düşüş yaşanacak. PC sektöründe yaşanacak olan düşüşün ilk etapta %3.4 olması bekleniyor. %3.4 oranında bir düşüş gösterecek olan pazarın işler daha kötüye gidecek olursa, %8.8 oranında bir gerileme söz konusu olacak.

Bilgisayar Satışlarında Durum Ne?

2019 yılı için yapılan son çalışma sonrasında bilgisayar satışlarının 396 milyon adet ile sınırlı olduğunu görmüştük. 2019 yılında 396 milyon adet bilgisayar satışı yapılırken durum bu yıl 362 milyon adet olarak değişecek gibi gözüküyor.

Durumdan en çok etkilenen ülkenin ise Çin olacağı bilgisi var. Çin’deki satışların %12 civarlarına kadar düşmesi söz konusu olabilir. Bu konuda yetkililerden kesin bir açıklama gelmediğini de ekleyelim. Üretim kapasitesinin genel toplamda ne kadar düşeceğini bilmek zor.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı