Haberler

Çin’deki Dev Teleskop Geleceğimizi Şekillendirecek

Geçtiğimiz günlerde faaliyet alınmış ve dünyanın açık ara en büyük teleskobu olarak kayıtlara geçmiş olan teleskop, FAST, faaliyete girdiği andan itibaren ilk kez ciddi verileri bünyesine katmaya başladı. Bu verilerin ışığında çalışmalar yapacak bilim insanları ile dünyanın kaderi değişebilir.

Uzay, insanın içinde bir noktadan bile daha küçük olduğu ve hakkında çok ama çok az şey bildiği inanılmaz büyüklükte bir mekân. Hal böyle iken insanın uzaya dair edineceği bilgiler ise oldukça kısıtlı ancak son 3 yıldır geliştirilen ve geçtiğimiz günler itibari ile faaliyete alınan dev teleskop FAST’ın yardımı ile başta Çin olmak üzere çoğu ülkenin bilim insanları, uzaya dair daha net çalışmalarda bulunabilecek.

Çin Devlet Televizyonu olan Xinhua’dan alınan bilgilere bakıldığında dev uzay teleskopu FAST, an itibari ile uzaya dair bugüne dek erişilmemiş bilgileri toplamaya başladı. Asıl amacı derin uzay ile ilgili çalışmalar yürütmek olan FAST, tamı tamına 30 futbol sahasından daha büyük bir alanı kaplamakla beraber yapımı yaklaşık olarak 3 yıldan daha fazla sürmüş bir araç. İlk olarak önceliği Çin’li bilim adamlarına verecek olan Çin Hükümeti, gelecek yıllarda bu aracı diğer ülkelerden katılan bilim insanlarına da açarak uluslarası bir ortaklık oluşturmaya çalışacak.

Saniyede 38 GB veri toplama kapasitesine sahip olan FAST, çoğu otorite tarafından uzay çalışmalarında bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı