Haberler

Çin Bilgisayar Oyunlarına Süre Sınırı Getirdi

Çin, dijital oyunlar için yeni süre sınırlarını açıkladı.

Sosyal medya, internet ve dijital oyunlar konusunda uyguladığı sınırlama kararlarıyla gündeme gelen Çin, genelde bu yönde aldığı kararlar yüzünden eleştiriliyor. Her ne kadar eleştiriler alıyor olsa da Çin’de alınan son karar ise hem mantıklı bulundu hem de örnek alınacak bir karar olarak değerlendirildi. Öyle ki Çin bu kez çocukların bilgisayar oyunlarında geçirdikleri süreyi sınırlandırdı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, oyun sürelerine ve oyun oynanan saatlere sınırlama geldi.

Çin Oyun Saatlerini Belirledi

Alınan kararın ardından 18 yaşından küçük olan çocukların, akşam 22:00’dan sonra bilgisayar oynamaları yasaklandı. Çocukların oyun oynayabilecekleri saat aralığı ise 08:00-22:00 olarak belirlendi.

Bu saatlerin dışında oyun oynamanın yasak olduğu duyuruldu. Ayrıca gün içerisinde dijital oyunlara ayrılacak olan saatler için de bir düzenleme yapıldı. Alınan kararla beraber oyunlar için geçirilecek olan zamanın maksimum olarak 90 dakika olacağı belirtildi.

90 dakikalık süre ise sadece hafta içi için geçerli. Hafta içinde 90 dakika olan oyun süresinin hafta sonu ise 3 saat olacağı açıklandı. Cumartesi ve Pazar günleri de 3 saatin üzerinde oyun oynamak yasak olacak.

18 yaşının altında çocukları korumak için alındığı belirtilen kararların Çin genelinde nasıl karşılanacağı merak konusu. Benzeri kararların tepki çektiğini görmüştük ancak bu kez durumun biraz daha farklı olduğunu söylemek lazım.

Etiketler

Hakan ŞENTÜRK

1991 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı