İnternet

Chrome FTP Desteğine Son Veriyor

Google Chrome tarayıcı için yeni güncelleme detayları ortaya çıktı. Google Chrome FTP desteği son mu buluyor?

Google Chrome tarayıcı, dünya üzerinde en çok kullanılan tarayıcılar arasında yer alıyor. Haliyle Chrome tarayıcı için atılacak olan bir adım ya da yayınlanacak olan bir güncelleme, tüm internet dünyasını yakından ilgilendiriyor. Yine tüm internet dünyasını yakından ilgilendiren bir kararla tarayıcının yeniden gündeme geldiğini belirtelim.

Bu kez tarayıcının gündeme gelmesinin nedeni FTP desteğinin kesileceğinin ortaya çıkması. Hemen değil ama bundan sonraki süreçte Google Chrome FTP desteği için beklenmedik adımlar atılacak. Aslında konunun kaynağı Chrome 76 sürümüne dayanıyor.

Google Chrome 76 sürümünün yayınlanmasının ardından Flash desteğinin son bulduğu açıklanmıştı. Şimdi ise FTP desteği konusunda benzer bir karar gündeme gelmiş olacak.

Google Chrome 82 Sürümü

Bunun için kararın hemen uygulamaya konmayacağını da belirtelim. İlk olarak Google Chrome 82 sürümünün yayınlanması beklenecek. Bu bir süreç olarak işleyecek. İlk olarak Google Chrome 78 güncellemesinden sonra FTP desteğinin kesilmeye başladığını görmek mümkün olacak.

Google Chrome

FTP desteğinin kesilmesi ise biraz zaman alacak. 1 sene içerisinde 80 sürümünün yayınlanması ve FTP desteğinin de tamamen kesilmesi söz konusu olacak. 2020 yılında desteğin tamamen kesilmesi söz konusu olacak.

Bu noktada desteğin neden kesileceği konusunda da net bilgiler ortaya çıkmış durumda. Buna göre desteğin kesilmesinin ana nedeni FTP protokolünde yer alan şifre sorunu.

Öyle ki FTP protokolünde şifreleme bulunmuyor. Bu nedenle Google sistemi kullanmamayı tercih edecek. Zaten kullanıcıların sadece %1’lik bir kısmının FTP kullandığı konusunda da bilgiler var.

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı