Haberler
Trend

Bluetooth Son 20 Yılın En Büyük Güncellemesini Alacak

Bluetooth yakında yaklaşık 20 yıllık tarihinde teknolojinin en büyük gelişmelerinden bazılarını sunacak.

Bluetooth standardını belirleyen şirketler grubu, bu yıl Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda Bluetooth LE Audio’yu tanıttı. Düşük enerji anlamına gelen LE, Bluetooth’un Classic adlı mevcut teknolojisinin bir gelişmesidir.

Bluetooth LE, yüksek kaliteli ses, sesi birden fazla teknolojiye aktarabilme ve işitme cihazları için iyileştirmeler gibi çeşitli yeni özelliklere sahip. Yeni güncelleme sayesinde cihazların pil ömrünün de fark edilir derecede uzayacağı düşünülüyor.

Bluetooth LE, klasik teknolojisine kıyasla daha yeni bir ses sinyali ile çalışır. Yeni sürüm, LE Audio’nun çok akışlı ses desteği de dahil olmak üzere pek çok uygulamaya sahip. Bu, birden fazla kişinin aynı ses kaynağını aynı anda dinlemesini kolaylaştıracak. Ayrıca, bir alışveriş merkezi veya konser salonu gibi bir mekanın kulaklık seti olan herkese müzik dinletebileceği Bluetooth yayınını da etkinleştirebilir. Yeni güncelleme ile Bluetooth Apple’ın (AAPL) geçen yıl tanıttığı müzik paylaşım seçeneğine benzer hale geldi.

Bluetooth İşitme Cihazlarının Üretilmesi Bekleniyor

LE Audio yakında cihazları destekleyeceği için işitme cihazı olan kişiler de bu güncellemelerden faydalanabilecek. Şirket, bir basın bülteninde “Ses, güncellenmiş Bluetooth özelliklerinin tüm avantajlarını işitme kaybı olan insanlara getiren Bluetooth işitme cihazlarının geliştirilmesini sağlayacak” dedi.

Eski kulaklıklarınız yeni teknolojiyi desteklemiyor. LE Audio yazılımla güncellenemez ve bu yılın ilerleyen vakitlerinde yayınlanacak yeni donanım güncellemeleri gerektirecek.

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı