Bilim & Teknoloji

Blue Origin Ay Seyahati için Testlere Başladı

Blue Origin Ay görevi için beklenen denemeleri gerçekleştirdi. Blue Origin Ay görevinde kullanacağı motorları için başarı elde edebildi mi? Firma tarafından yapılan açıklamalar neler?

Ay’a iniş görevinin tekrarlanacağının açıklanmasının ardından hem NASA hem de özel uzay araştırma merkezlerinin, bu konu üzerinde çalışmalara başladığını biliyoruz. Bu alanda ilk adımı atan NASA olsa da NASA’nın da bazı firmalarla ortaklaşa bir çalışma içerisinde olduğu biliniyor. İşte dikkat çeken firmaların başında Blue Origin geliyor. Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin, şu sıralar Ay görevi için çalışmalarını da hızlandırmış durumda.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yapılan bir paylaşımla beraber Blue Origin firmasının bu konuda ne kadar iddialı olduğu görülüyor. Öyle ki firma Ay’a iniş görevinde kullanılması beklenen motorunu ilk kez test ettiğini açıkladı.

Blue Origin Başarı Elde Etti

Firma tarafından NASA Marshall Uzay Uçuş Merkezi içerisinde yapıldığı belirtilen testlerle beraber motorun ne kadar başarılı olduğu da ortaya çıkmış oldu. Blue Origin tarafından yapılan testte, motorun ay yüzeyine oldukça rahat bir iniş yapabileceği sonucuna varılıyor.

Testlerin tam olarak 35 saniye sürdüğünü ve istenen başarının da elde edildiğini açıklayan firma, BE-7 motorunun yakıt teknolojisi konusunda da açıklamalar yaptı.

Blue Origin

Hidrojen ve likit oksijeni yakıt olarak kullanabildiği açıklanan motorun, Ay yüzeyinde de bu yakıtı üretmesinin mümkün olduğu açıklandı.

Hem yük taşıma hem de astronotların Ay yüzeyine indirimleri konusunda yeterli görülen teknolojinin ne zaman kullanılacağı konusunda ise bir bilgi paylaşılmadı. Aslında bakarsanız NASA’nın tam olarak bu görevde Blue Origin firmasının motorlarını kullanıp kullanmayacağı da kesin değil.

Beklenti bu yönde ancak henüz bu konuda kesin bir açıklama yapılmadığını da söylemek gerekiyor. NASA’nın başka bir çözüm bulması durumu da söz konusu olabilir. Gelişmeleri zaman gösterecek.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı