SpaceX Uydu Tasarımında Değişikliğe Gidiyor

SpaceX Uydu Tasarımında Değişikliğe Gidiyor

SpaceX tarafından tasarlanan Starlink uydularının çok fazla parlak olduğu eleştirileri git gide büyürken, iddialar uydunun parlak olmasından ötürü yeterli araştırmayı toplayamadığını işaret ediyordu. Şirket bunun için özel bir kaplama geliştireceğini müjdeledi.

NASA dışında tamamen bağımsız bir şekilde kurulan  SpaceX, uzay çalışmalarına devam ediyor. Şirket tarafından üretilen Starlink isimli uydular oldukça parlak bir şekilde üretilmelerinden ötürü bilimsel araştırmalarda yeteri kadar başarılı olamıyordu. SpaceX ise bu parlaklığın önüne geçebilmek ve araştırma başarısını artırmak için uydulara artık özel bir kaplama ekleyecek.

Amerikan Uzay Taşımacılığı Şirketi SpaceX, 2019'un ilk çeyreğinde uzaya Starlink uydularını göndermeye başadı. Ancak uydunun üzerindeki kaplama çok parlak olduğu için ışığı yansıtıyor ve bu durum gökbilimcilerin çalışmalarına engel teşkil ediyordu. Yapılan eleştiriler üzerine karar alan SpaceX, bu güne kadar fırlatılmış olan uydulara artık bir şey yapamayacak olsalar bile yeni uydularda özel bir kaplama sistemi kullanacaklar. Böylelikle uydularda parlama sorunu yaşanmayacak ve bilimsel araştırma başarısı üst düzeye çıkarılacak. 

Kısa Sürede 60 Uydu Uzaya Yollanıyor

SpaceX şirketinde önemli bir yeri olan ve CEO pozisyonunda bulunan Gwynne Shotwell, kısa süre içerisinde 60 adet uydunun uzaya yollanacağını kaydetti. Ayrıca Shotwell, bu güne kadar uzaya fırlatılan uyduların parlaklığını fark ettiklerini ve yeni uydularda buna önlem aldıklarını açıkladı. 

Şirketin bu uydularda kaplama sistemini de test edeceği ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.