SHIELD Lazer Sistemi Geliştiriliyor

SHIELD Lazer Sistemi Geliştiriliyor

Teknoloji doğrudan silahlar ve savunma alanında etkili olmaya başladı. Bu alanda her geçen gün yeni bir gelişim görüyoruz. Sürekli yeni silah teknolojileri ve yeni savunma araçları tanıtılıyor. Şu sıralar ise gündemde olan bambaşka bir teknoloji var. Bu kez gündeme gelen teknoloji ABD tarafından geliştirilen Lazer silahı.

Daha önce denemeleri yapılan ve SHIELD olarak anılan sistem için önemli geliştirmeler yapıldığı ve bu teknoloji üzerinde çalışmaların hızlandığı belirtiliyor. İlk olarak 2014 yılında denemesi yapılan teknolojinin karadan havaya denemelerde başarılı olduğunu görmek mümkün olmuştu. Şimdi ise doğrudan havadan havaya kullanılacak sistemler üzerinde çalışmalar yapıldığı ortaya çıktı.

SHIELD Hava Araçlarında Yer Alacak

Dediğimiz gibi bu alanda ilk deneme 2014 yılına yapılmıştı. Karadan gönderilen füzeler, savaş gemisinde yer alan lazer silahıyla dakikalar içerisinde yok edilmişti. Hedeflerin doğru bir şekilde yok edilmesine karşın, henüz bu teknolojinin hazır olmadığı ve bir süre daha geliştirmelerinin devam edeceğinin de haberleri verilmişti.

Söz konusu teknolojinin ne zaman kullanıma gireceği konusunda ise kesin bir bilgi verilmemişti. Elde edilen yeni bilgilere göreyse ABD bu konuda çalışmalarını hızlandırdı ve uçaklar için Lazer silahının geliştirmesine başladı.

Sadece savaş uçakları için değil, bunun yanında Apache helikopterleri için de söz konusu lazer silahlarının denenmeye başladığı bilgisi verildi.

SHIELD Lazer

Lockheed Martin isimli bir firma ile bu konuda geliştirmeler üzerinde çalıştıklarını açıklayan askeri yetkililere göre çok kısa bir süre içerisinde SHIELD teknolojisi kullanıma girecek.

Şu an için net bir tarih yok ancak havadan havaya hedefler için yapılacak olan testlerin de başarılı olması durumunda, 2020 yılında SHIELD teknolojisinin hayata geçmesi bekleniyor.

SHIELD Lazer

Hemen yaygınlaşacak bir teknoloji olmasa da Rusya ve Çin’in de bu konuda çalışmalar yaptığını ekleyelim. Sadece ABD değil, diğer süper güçlerde yeni silah teknolojisini kullanmak için hazırlıklarını arttırmış durumda. Henüz hangi savaş araçlarında bu teknolojiye tam olarak yer verileceği konusu ise soru işareti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.