Otonom Araçlar için CERN Düzenlemesi

Otonom Araçlar için CERN Düzenlemesi

Otonom araç sistemleri için özel bir çalışma başlatılıyor. Son yıllarda oldukça popülerleşmeye başlayan otonom araç teknolojilerini geliştirmek noktasında bu kez görev alacak olan merkez ise Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi yani CERN.

Genelde fizikle alakalı olarak yapılan deneylerle bilinen Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, son olarak Hadron Çarpıştırıcısı deneyi ile gündeme gelmişti. İşte bu deney için yapılan sistemlerin otonom araçlar için de geçerli olabileceği ortaya çıktı.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi tarafından yapılan bu projelerin otonom araçların sürecini hızlandıracağı ortaya çıkmış durumda. Buna göre CERN yazılımları yeni araçlarda yer alacak.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi Yeni Sistem Geliştiriyor

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi deneyleri sırasında dev bir veri çöplüğü oluştuğu belirtiliyor. Dev miktarda veriler içerisinde yararlı olanları kullanmak için ise özel bir sistem geliştirmek gerekiyor.

CERN tarafından yapılan da tam olarak bu. Verileri hızlıca ve güvenli bir şekilde elemek adına yeni bir veri kontrol düzeni kullanılıyor.

Makine öğreniminden yararlanan özel bir yazılım yazan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, bu yazılımla beraber verilerin analizlerinin oldukça hızlanmasını sağlamış durumda.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi

Oluşturulan bu yazılımın otonom araçlarda da kullanılması söz konusu olacak. Bu yazılımın otonom araçlardaki karar verme sürecini hızlandırması bekleniyor.

Yolda alınan verilerin çok daha kolay bir şekilde elenmesi ve aracın kararının anında belirlenmesi noktasında sistemin çok etkili olması söz konusu olacak. Kazaların önüne geçilmesi konusunda da etkili olacak olan yeni sistemin ne kadar başarılı olacağı ve ne zaman kullanıma gireceği ise net değil.  

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.