Okul Çevresinde Güvenlik Moduna Geçen Teknolojinin Testleri Başlıyor!

Önemli araba markalarından biri olan Audi uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir teknoloji teste tabi tutmaya hazırlanıyor.

Önemli araba markalarından biri olan Audi uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir teknoloji teste tabi tutmaya hazırlanıyor. Okul çevresinde çocuklara karşı daha dikkatli olunması adına böylesi bir teknolojiye giriş yapan Audi, bu süreçte ise okul otobüsleri üretene bir firma ile ortak çalışma yürütüyor. Bu teknolojinin testlerinden sonra kabul görmesi halinde üretilecek tüm araçlarda bu teknolojinin var olmasının sağlanacağı belirtiliyor. Öte yandan bu teknolojiye karşı otoritelerden de ciddi anlamda pozitif görüşlerin geldiği belirtildi.

1558545307929-636941421099334356.png

C-V2X teknolojisi olarak isimlendirilen bu güvenli teknolojinin okul çevresi ve okul bölgesinde girdiğinde tüm senaryoları hesaplaması mantığına dayanıyor. Bu bağlamda aracın okul çevresine gelmesi halinde sürücüyü tüm senaryolara karşı tetikte olmayı sağlayacak. Trafikte okul sevisi ile karşılaşılması halinde; çocuğun dikkatsiz bir şekilde araçtan inmesi olasılığını da hesaba katarak buna göre sürücüyü dikkatli olması konusunda uyaracak olan teknoloji; okul bölgesine girildiği yerlerde hız sınırını da getireceği belirtildi.

qualcomm-c-v2x.png

İlk testlerinin bahar ayları ile birlikte yapılacağı belirtilen araç için seçilen bölgenin Georgia olacağı belirtilirken, okul bölgesi çevresinde yapılacak olan test sürüşleri sonrası teknolojinin eksileri ile artılarının değerlendirileceğinin belirtildiği haberde, önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde otomotivde güvenliğin en zirve noktaya çıkarılmasının hedeflendiği belirtildi. Şirket yetkilileri heyecanla bu testleri beklerken, ortaya çıkarılacak sonuçların ne olacağı ise büyük bir merakla bekleniyor.