Oceanix City Projesi Yeni Şehirleri Ortaya Çıkardı

Oceanix City Projesi Yeni Şehirleri Ortaya Çıkardı

Küresel ısınma, dünyanın en büyük sorunlarından biri haline gelmeye başladı. Bu alanda atılan adımların da yeterli olmadığını görüyoruz. Sürekli buzullarda yaşanan erime durumlarıyla ilgili haberler gündeme geliyor.

Küresel ısınmanın oluşturduğu etki nedeniyle çok ciddi tehlikelerde yaklaşmaya başladı. Uzmanların bu konuda en büyük endişesi, bazı şehirlerin sular altında kalması. Küresel ısınma nedeniyle eriyen buzulların, okyanus sularını yükseltmesi ve bunun neticesinde de bazı şehirlerin sular altında kalması gündemde.

İşte bu konuya ilişkin BM yeni bir proje sunuldu. Oceanix City olarak isimlendirilen su şehirleri projesi, bir nevi yeni dünyanın da temellerini göstermiş oldu.

Su Şehirleri Nasıl Bir Yapıda Olacak?

Şu an için sadece bir proje kapsamında olduğunu gördüğümüz Oceanix City projesi, yüzen şehirleri ifade ediyor. Projenin detaylarına baktığımız zaman, yüzen şehirlerin sunulacağını görüyoruz. Birbirlerine bağlı adacıklar şeklinde işleyecek olan sistem, şehirlerin yüzmesini sağlayacak. Birbirine bağlı ada sisteminin kullanıldığı şehirler, okyanuslar üzerinde kurulacak.

Mevcut mega kentlerinin 2 km kadar uzağına kurulması planlanan şehirlerin, su artışlarından etkilenmediği görülecek. Sadece yükselen sulardan değil, kasırga ve deprem gibi doğa olaylarına karşı da koruma sunulacak. Buna yönelik bir yapılaşma söz konusu olacak.

Oceanix City

Yükselen sulara bir önlem olarak sunulması beklenen yüzey su şehirlerinin mega kentler ile bağlantısı da kesilmeyecek. Yani böyle bir felaket olması durumunda su şehirlerine taşınma imkanı olacak. Bir nevi kaçış sistemi sunulmuş olacak.

Şu an proje aşamasında olan ve Oceanix City olarak adlandırılan proje kapsamında daha ne gibi ayrıcalıkların sunulacağı bilinmiyor. Sadece şehirlerin okyanus genelinde nasıl sabit duracağı konusunda bilgiler verildi. Bunu değerlendirdiğimiz zaman, tüm şehirlerin okyanus zeminlerine demirli bir şekilde geleceğini görüyoruz.

Özel bir sistemle okyanusa demirlenen şehirler, istendiği zaman okyanus tabanından ayrılabilecek ya da yeniden demirlenebilecek. Yani bu sistemin de seyyar kontrol temellerine dayandığını görmemiz mümkün olacak. Su altında kalma durumlarına karşı da farklı önlemler alınması bekleniyor. Yeni projenin ne zaman hayata geçirileceği konusunda ise bir bilgi bulunmuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.