Neden Hiçbir Zaman Işınlanamayacağız

Neden Hiçbir Zaman Işınlanamayacağız

Işınlanmanın insanlık için en kolay seyahat yöntemi olacağı şüphesiz, ışınlayıcı ile birlikte binlerce kilometrenin sadece birkaç saniyede katedilmesi gerçekten harika bir olay olurdu.

Işınlanma ile dünyanın bir noktasından diğer noktasına sadece gitmek sadece 1-2 saniyede mümkün olabilirdi, ancak böyle şeyler sadece filmlerde olur. Çünkü temel fizik kuralları ışınlanma gibi olaylara izin vermemektedir.

bk0of9l40kcjkckt-636634482567452980.jpg

Bir şeyi dünyadan uzaya götürmenin en büyük masrafını kütlesi oluşturmaktadır. İlk olarak anlık kısmını aradan çıkarmak da fayda var görecelik kuramı, gram maddeden oluşan hiçbir şeyin ışık hızından daha hızlı seyahat edemeyeceğini belirtiyor. Kendimizi ışınlayabilsek dahi yolculuğun vakit alacağı ifade ediliyor. Işığın uzaya ulaşması yaklaşık 1-2 saniye kadar sürse de maddeyi uzayda hareket ettirmek, ışınlayıcı ile bile daha uzun sürecek. Lakin dünyanın farklı noktalarına ışınlanmak sorun oluşturmayacaktı.

Dikkat edilmesi gereken en önemli soru ise neyin nasıl ışınlanacağı sorusu. Bilim kurgu ışınlayıcıları yolcuları katı engellerden ışınlayabiliyor, gerçek hayatta ise madde parçacıklarını çoğu malzemeden geçirmek mümkün değil. Çünkü bu malzemelerin içerisinde bulunan atomlarla çok güçlü bir şekilde etkileşime giriyorlar. Bu durum ise bizi bir sonuca ulaştırıyor, vücutlarımızı meydana getiren maddelerin uyduğu kurallar. Açık alanda engellerin içinden geçme hızlanmaya müsait değildir. Tüm bunların yanında ışınlanma sürecinin Bir de ahlaki boyutu bulunuyor, ışınlanan kişinin hayatını kaybetmesi de yaşanabilecek sorunlardan bir tanesi, çünkü kuantum bilgilerinin kopyalanması sürecinde ışınlanmaya çalışılan kişinin ölmesi söz konusu olabilir bu durumda ışınlanan kişilerin aynı kişi mi olacağı mı yoksa yeni bir kişi olarak mı hayatına devam edeceği sorunların ortaya çıkarıyor.

isinlanmak.jpg

Bunlar ele alındığında ise aslında insanları üzen bir sonuca ulaşıyoruz, ilerleyen dönemlerde bildiğimiz her şeyi ters düz eden bir buluş yapılmadıkça, ışınlanmak mümkün değil. Evreni araştırmaya devam etmek zorundayız.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.