NASA’dan Astronotlara Dair Şok Açıklama!

Amerika’nın uzay araştırma şirketi olan ve dünyada son derece popüler olan NASA’dan ilginç bir açıklama geldi.

Amerika’nın uzay araştırma şirketi olan ve dünyada son derece popüler olan NASA’dan ilginç bir açıklama geldi. Açıklamaya konu olan araştırmanın uzaya giden astronotlar üzerinde yapıldığı öğrenilirken; yerçekimsiz ortamın insan üzerindeki yeni bir etkisi hakkında açıklama yapıldı. Buna göre yerçekimsiz ortamda zaman geçiren insanlarda kalbin küçülmesinin söz konusu olduğu belirtildi. Uzayda zaman geçirmiş astronotlar üzerinde yapılan araştırmalardan yola çıkılarak böyle bir bulguya rastladığını açıklayan NASA’nın bu teorisi, astronotların ilerleyen zamanlarda kalp sorunları yaşayıp yaşamayacağı sorusunu akıllara getirdi.

72361.jpg

Uzaya çıkan astronotlar üzerinde araştırmaların yürütüldüğü belirtilirken; uzayda 340 gün geçiren ve 340 gün boyunca yerçekimsiz bir alana maruz kalan Scott Kelly’nin kalbinde haftalık 0,74 gram hacim azalması yaşandığı belirtildi. Bu küçülmenin kalbin sol karıncığında yaşandığı belirtilirken bu küçülmenin kalpte bir sorun yaratmayacağı belirtildi. Öte yandan Kelly’de görülen bu kalp küçülmesinin bir diğer örneği ise 2018 yılında 159 gün boyunca Pasifik Okyanusu’nda yüzerek okyanusu geçen Benoit Lecomte’de görüldüğü belitildi.

uyqqbvfy-ec9jgk1p5tfvg-310320211617176208aed990a0.webp

Kalbin küçülmesine dair açıklamalar yapan yetkililer ise kalbe dair yapılan egzersizlerin karşılık bulmadığını belirtti. Kalbin bulunduğu ortama uyum sağlamaya çalıştığını belirten Dr. Benjamin Levine; herhangi bir egzersiz yerçekimsiz ortamda kalbin bu ortama alışmasını engelleyemediğini belirtti. Buradan yola çıkarak kalbin gittiği ortama çok iyi uyum sağladığının söylenebileceğini belirten Levine, şu an için kalp küçülmesinden kaynaklı bir kalp hastalığından söz edilemeyeceğini de belirtti.