NASA Kara Delik Fotoğrafı Paylaştı

NASA Kara Delik Fotoğrafı Paylaştı

2012 yılında kurulan Event Horizon Teleskobu, kara delikleri izlemek için kurulmuş ve o tarihten bu tarihe kadar araştırmalara devam etmişti. Yapılan araştırmalar ve toplanan sonuçlar için ilk somut delil ise bugün ortaya çıktı. NASA tarafından söz konusu teleskopla çekilmiş olan bir kara deliğin fotoğrafı paylaşıldı.

NASA Kara Delik Fotoğrafı Bir İlke İmza Attı

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı tarafından yapılan toplantı sonrasında yayınlanan kara delik fotoğraf, “çığır açan gizem” olarak değerlendirildi ve dünya genelinde bir ilke imza atmış oldu. Yayınlanan fotoğrafla beraber NASA, kara delik için verileri de açıkladı. Bu verilere göre kara delik 40 milyar kilometre çapına sahip.

Dünya’nın üç milyon katı daha büyük bir hacimden söz ediyoruz. Oldukça geniş bir alana sahip olan kara deliği bilim insanları da “dev canavar” olarak isimlendirmiş durumda. Çok yüksek bir hacme sahip olması bir yana, kara deliğin 500 bin katrilyon kilometre uzakta olduğunu da ekleyelim.

Event Horizon Teleskobu kara delik

Event Horizon Teleskobu’na ek olarak dünyanın farklı bölgelerinde konuşlandırılmış olan 8 adet teleskoptan yararlanıldığı açıklanan fotoğraf önemli bir detayı daha ortaya çıkarıyor. Bu detaya göre kara delik, Mieser 87 galaksisinin ortasında yer almakta.

Uzay araştırmaları için oldukça önemli bir gelişme olarak kabul edilen çalışmanın, kara delikler hakkında daha fazla bilgi edinmek açısından da önemli bir çalışma olduğu dile getiriliyor.

Projede sorumlu bilim adamı Dimitrios Psaltis tarafından yapılan açıklamaya göre araştırma Albert Einstein tarafından paylaşılan izafiyet teorisine de katkı sağlayacak ve belki de yeni bir yorum getirilmesi konusunda önemli bir adım olacak. İlerleyen dönemde konu hakkında daha ne gibi bilgiler paylaşılacağı ise merak konusu.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.