Bilim & Teknoloji
Trend

NASA Bombayı Patlattı – İşte Güneş’in Fotoğrafları

NASA, Güneş'e şimdiye kadar en çok yaklaşan araç olan Solar Orbiter ile çekilmiş fotoğrafları yayınladı.

NASA, Şubat ayı içerisinde uzaya yeni bir araç fırlatmış ve bu aracın Güneş yörüngesine doğru hareket ettiğiniz duyurmuştu. Solar Orbiter olarak isimlendirilen araç, Şubat ayında fırlatılmış ve ilk defa Haziran ayında Güneş yörüngesine girmişti.

Aradan geçen sürede Solar Orbiter, Güneş’e bir hayli yaklaşmayı başardı. Dünya’ya oranla Güneş’e iki kat daha yakın olan araç, bugün Güneş’in gerçek görüntülerini çekmeyi başardı.

NASA, Solar Orbiter ile Çekilmiş Güneş Görsellerini Paylaştı

ESA ve NASA işbirliği ile hazırlanan bir yayınla beraber Solar Orbiter tarafından çekilmiş en net görseller yayınlandı.

Şu an için Güneş’e 77 milyon km gibi bir uzaklığa geldiği söylenen aracın çektiği fotoğraflar ise şu ana kadar çekilmiş en yakın görseller oldu.

Yüksek Ultraviyole Görüntüleyici ile görselleri çekmeyi başaran aracın bir yandan da hareketine devam ettiği söylendi.

gunes-2.jpggunes-4.jpggunes-5.jpggunes-6.jpg

Amaç ise Güneş’e Merkür’den daha fazla yaklaşmak ve sırları çözmek. ESA’nın bilim ekibinden olan Daniel Müller tarafından yapılan açıklamada da bunun için plan çizildiği söylendi. Amaç aracı Güneş’e 42 milyon km kadar yaklaştırmak.

Bu seviyeye sorunsuz bir şekilde gelirse araç çok daha fazla bilgiye ulaşabilecek. Bir yandan Güneş’i bir yandan ise çevreyi izlemek adına araç üzerinde toplamda 10 sensör var. 42 milyon km mesafeye yaklaşılabilirse, bu sensörler içerisinde yer alan 6 sensör doğrudan Güneş’ten veri toplamaya çalışacak.

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu