Bilim & Teknoloji
Trend

NASA, Ay Madenciliği Yapacak Şirketler Arıyor

NASA Ay yüzeyinden örnekler getirecek olan şirketler arıyor. Ay yüzeyinden örnekler getirecek olan şirketlere ne kadar ödeme yapılacak?

Ay araştırmaları için özel bir çalışma içerisinde olan NASA, 2024 yılında yeniden Ay yüzeyine insan gönderecek. Yeni bir görev için astronotlar yeniden uzay gemilerindeki yerini alacak ama görünen o ki NASA’nın planları biraz daha farklı.

Öyle ki yakın bir zamanda NASA ünlü yöneticisi Jim Bridenstine bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şirketlerden ortak bir çalışma içerisinde görev almaları talep edildi. Bu ortak çalışma Ay yüzeyinde maden araştırmaları oldu.

Açıklamalara göre, Ay yüzeyinden toprak, kaya ve bulunabilirse materyal getirmesi üzere şirketler aranıyor.

NASA, Bu Şirketlere Ücret Ödeyecek

Ay yüzeyinden çeşitli örnekler toplamak üzerine çalışma yapan ve bunu başaran firmalar için ödeme yapılacak. Geliştirilen araçlarla Ay yüzeyinden 50 gram ile 500 gram arasında Ay taşı ya da regolit toplanması gerekecek.

Kendi araçları ile Ay yüzeyinde örnek toplayacak olan şirketler doğrudan bu örnekleri NASA’ya getirmek zorunda kalacaklar. Getirilen örneklerin kayıt altına alınması lazım ki bu kayıtların onaylı bir şekilde depolanacağı söyleniyor.

nasa-ay.jpg

Örnek toplayarak NASA’ya getiren şirketlerin de kazançları olacak elbette. Her örnek için şirketlere 15-25 bin dolar ödeme yapılacak. Bu ödemelerin bir sefer değil, getirilecek her örnek için olması da yine oldukça önemli bir kısım.

Tabii ki her şeye rağmen şirketler için Ay yüzeyine gitmek ve buradan örnek toplamak bir hayli zor bir işlem. Kazanılacak olan paradan daha çok maliyet çıkma gibi bir durum oluşabilir. Yapılan çağrıya kaç şirket dikkat edecek orası tartışılır. Zaten böyle bir işlemi yapmaya her firmanın gücünün yeteceğini söylemek mümkün değil.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu