NASA, ASTERIA Uydusuyla Bağlantısının Kesildiğini Açıkladı

NASA, ASTERIA Uydusuyla Bağlantısının Kesildiğini Açıkladı

NASA, yeni gezegenler araştırmak ve uzayın gizemlerini çözmek adına sürekli olarak yeni adımlar atıyor. Güneş Sistemi dışında kalan gezegenlerin keşfedilmesi noktasında da dev bütçeli yatırımların yapıldığını görüyoruz. Bu noktada son olarak ötegezegenleri araştırmak için yeni araçlar geliştirilmişti. Geliştirilen son teknoloji araçlardan birisi de ASTERIA uydusu olmuştu.

Son teknoloji ile donatılan uydu için geçtiğimiz günlerde ise beklenmedik bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre 5 Aralık 2019 tarihinden sonra ASTERIA uydusuyla olan iletişim kesildi. Bu tarihten itibaren uydu ile olan iletişimin yeniden sağlanması adına çalışmalar başladı.

ASTERIA ile İletişim Koptu

NASA çalışmalarına devam ediyor olsa da ASTERIA aracı ile iletişimin bir türlü kurulamadığını da belirtelim. Kübik uydunun ilk olarak 2017 yılında NASA’ya veri göndermeye başladığını da belirtelim. 2017 yılından bu yana gönderilen veriler bir yana, uydunun görevlerini de başarılı bir şekilde yerine getirdiği de biliniyor.

ASTERIA

Güneş Sistemi dışında kalan gezegenlerin araştırılması görevinde ise başarı elde edilemedi gibi gözüküyor. Uydu ile iletişimin kurulması adına Mart ayına kadar çalışmaların devam etmesi bekleniyor.

Mart ayına kadar iletişimin kurulması sağlanmazsa, bu durumda otomatik olarak uydu da emekliliğe ayrılmış olacak. ASTERIA ile elde edilen son veriler ise değerlendirilmeye çoktan alınmış durumda. Bu konuda ise bir açıklama yapılmadığını belirtelim.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.