Müzik Dinlemenin Altında Yatan Gerçek Açıklandı!

Müzik Dinlemenin Altında Yatan Gerçek Açıklandı!

Bilim insanları müzik dinlemenin insanda neden keyif uyandırdığına dair araştırma çalışması yaptılar.

 

Bilim insanları müzik dinlemenin insanda neden keyif uyandırdığına dair araştırma çalışması yaptılar. Bu araştırmanın sonucuna göre müzik dinlemek insanlarda bir ödül olarak algılandığı için yemek yemek ve para kazanmak gibi bir his uyandırdığına değinildi. Müziğin gerçek bir biyolojik etkisinden bahsedilmesinin söz konusu olmadığını belirten bilim insanları, buna rağmen müzik dinlemenin keyif uyandırdığını belirttiler.

İnsanların müzik dinlemekten keyif almalarını temel prensip haline getirerek araştırma çalışması yaptığı gözlemlerde insan beyin titreşimlerine dikkat edildi. Buna dönük yapılan beyin incelemelerinde ise insanların müzikten keyif almalarının sebebinin ödüllendirilme olduğunun öğrenildiği ifade edildi. Tıpkı yemek yemek ve para kazanmak gibi keyif veren ödüllere benzetilen müzik dinlemenin beyinde yarattığı etkilerin aynı olduğu ifade edildi.

muzik-dinlemek.jpg

Bilim insanları müzik araştırmasından önce beynin ödül olgusuna dikkat çekerek buradaki hareketliliği kayıt altına aldılar. Yapılan testlerde beynin hareketlenen ödül bölümlerinde azalma veya artışlar tespit edildikten sonraki aşamada ise bu sefer müzik dinlemeye geçildi. Müzik dinleme esnasında ise ortaya çıkan sonuçların ödül bölgelerinde gerçekleşen titreşimler olduğu belirtildi. Buna göre deneklerde bu bölgelerde azalma veya artış görüldüğü tespit edildi.

599237-music-brain.jpg

Müzikten keyif alınması üzerine araştırma yapan bilim insanları ayrıca insanların keyif aldığı ve dinlemekten zevk aldıkları müziklerinde bazı değişkenliklere neden olduğuna dikkat çektiler. Bu bağlamda yapılan deneylerde beynin titreşimleri ise bu zevklere göre değişkenlik gösterdiği fark edildi.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.