Liselilerin Yapmış Oldukları İnsansı Robot “Ark”

Liselilerin Yapmış Oldukları İnsansı Robot “Ark”

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Arif Akşit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Bilişim Teknolojileri öğretmeni olan Emrah Bozkurt önderliğin de Ramazan Çetindağ ve Sinan Kaksal adlı öğrencileri ile beraber insansı robot olan Ark’ı üretmişlerdir. Yine aynı ekip ile geçen yıl da biyonik kol üretmişlerdi. Biyonik kolda sergilemiş oldukları başarıdan sonra kolları sıvayarak insansı robot projesine girişmişlerdir.

Okullarının atölyesinde 1 yılı bulan bir çalışma ile ekip insansı robot üzerinde çalışmış ve gerçekleştirmişlerdir. Ark’ın parçalarını okullarında bulunan 3D yazıcıdan imal ettikleri parçalar ile üretmişlerdir. Ark insansı robotu uzaktan kontrol edilebilmektedir.

Ark Robotunun Tanınması

İnsansı robot Ark, MEB tarafından Samsun da organize edilen 13. Uluslararası MEB Robot Yarışmasına katılarak, yarışmacılar arasında ki yerini almıştır. Ekip lideri ve aynı zaman da öğretmen olan Emrah Bozkurt, dereceye gireceklerine inandıklarını belirtmiş ve üç yıldır okulda bulunduğunu belirterek; üç yıllık sürenin iki yılını robot yapımına yoğunlaştığını söylemiştir. Geçen yıl katılmış oldukları TÜBİTAK 49. Liseler Arası Bilim Projeleri yarışmasın da ege bölgesi birincisi seçildiklerini de belirtmiştir. Bu başarı azim ve kararlılıklarını arttırarak insansı robot yapımı projesini geliştirdiklerini anlatmıştır.

Ark robotunun mekaniksel olarak ortaya çıkmasının ardından AR-GE çalışmalarına başlayarak yazılımı üzerine başladıklarını ve bu AR-GE aşamalarının dört aşamada olduğunu ve şuan da birinci aşamada olduklarını söylemiştir.

Emrah Bozkurt, robotun 18 motordan ve eklemlerden oluştuğunu belirterek “ bunların 5 tanesinin bacaklarda bulunduğunu, 3 motorun ise kollarda, birer adette omurga kısmı olan bel ve omuzda bulunduğunu belirtmiştir. Robotun tüm bu motorlar ile beraber toplam ağırlığı 4 kg boyunun ise 55cm olduğunu” belirtmiştir.

Bundan sonra ki Ar-Ge aşamasın da robotun daha dengeli durabilmesi adına denge mekanizmasını ekleyerek devrilmesini engellemeyi hedeflediklerini ve sesli bir kontrol sistemi de tasarlamayı planladıklarını ve en kısa zaman içerisin de bunu yapacaklarını da eklemiştir.

Proje de yer alan Ramazan Çetindağ ise öğrencilerin boş zamanlarını internet başında oyun oynayarak geçirmek yerine robotik kodlama eğitimi almalarını önerdi. Geçen sene yapılan biyonik el projesinden de etkilenerek insansı robot projesine katıldığını da belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.