Korona Virüsü 10 Saniyede Tespit Eden Tanı Kiti Türkiye’de Üretildi

Korona Virüsü 10 Saniyede Tespit Eden Tanı Kiti Türkiye’de Üretildi

Korona virüs salgını tüm şiddetiyle devam ederken, bilim insanları da çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Ulusal Nanteknoloji Araştırma Merkezi’ndeki bilim insanları korona virüsü 10 saniyede saptayan tanı kiti geliştirmeyi başardı.

 

Korona virüs salgını tüm şiddetiyle devam ederken, bilim insanları da çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Ulusal Nanteknoloji Araştırma Merkezi’ndeki bilim insanları korona virüsü 10 saniyede saptayan tanı kiti geliştirmeyi başardı.

AA tarafından paylaşılan bilgilere göre Türkiye’deki bilim insanları şu an kullanılan korona virüs tanı kitlerini tarihe gömebilecek bir çalışmaya imza attılar. Burundan herhangi bir sürüntü almadan yalnızca 10 saniye içerisinde sonuç veren bu tanı kiti oldukça ses getirdi. Üstelik diğer PCR testlerine göre çok daha güvenilir. Üretilen tanı kiti %99 doğru sonucu veriyor. Geliştirilen tanı kiti nanoteknoloji üzerine kurulu. Bu konuyla ilgili açıklamaları ise Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar yaptı.

323630d312e3afd9e0540a00f9a86cea920acaf9.jpeg

Abdullah atar, ‘’Korona virüsün kendisi 150 nanometre boyutunda olan bir parçacık’’ diye ekledi. Sonrasında ise araştırmacılara dikkat çekerek, ‘’UNAM araştırmacılarımız yıllarca nano boyuttaki parçacılıklarla uğraştılar. Bundan kaynaklı olarak korona virüsün kendisi nanoteknoloji ile doğrudan alakalı oluyor. Bu noktada da hocalarımızın alanlarına giriyor’’ dedi. Dünyada ilk defa bu kadar hızlı ve doğruluk payı yüksek bir korona virüs tanı kitinin üretildiğini belirten Atalar, şunları söyledi:

‘’Projemiz an itibari ile tamamlandı ve PCR’ın yerini alabilecek durumda. Hem çok hızlı hem de 10 saniyede sonuç verebiliyor. Sürüntü alınan  kişi pozitif ise saniyeler içerisinde sonuç veriyor. Eğer ki negatif ise tekrardan kontrollere tabi oluyor ve biraz daha uzun sürüyor’’​​​​​​​

52871740-401.jpg​​​​​​​

Yapılan kontrollerle bu yöntemle pozitif bulduğumuz bireylerin PCR’ı negatif sonuç verse de birkaç gün sonrasında PCR’larının pozitif sonuç verdiğini gördük. Bu tanı kiti tamamen Türkiye malı. Türkiye’ye ait eşi bulunmayan bu teknolojiden tüm dünya faydalanacak. Elbette ki bunları Bilkent UNAM’da bulunan hocalarımıza borçluyuz’’

‘’%99 Doğruluk Payı’’

Bu tanı kitinden en dikkat çeke​​​​​​​n nokta ise doğruluk payının %99 olması olduğunu söyleyebiliriz. Bilindiği üzere şu an hali hazırda kullanılan korona virüs test kitleri %70 ila %80 arasında doğruluk gösteriyor. Bundan kaynaklı olarak üretilen korona virüs tanı kiti son derece önemli. Atalar sözlerine şunları ekleyerek, durumun altını çizdi:

‘’İkinci faz çalışmalarında da oldukça olumlu ve güzel sonuçlar aldık. Hem burada hem de hastanede yaptığımız testlerin büyük bir doğrulukla sonuç aldığını gördük. Sadece ağızdan alınacak sürüntü ile hızlı bir kit ve optik düzenekte hızlı tanı cihazını geliştirdik’’ dedi.

111483450-korona2.jpg​​​​​​​

Tanıt kiti yaklaşık olarak 2 ay sonrasında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bilim insanları ürünün patentini alarak, Dünyaya da satmayı planlıyor. Her halükarda oldukça önemli bir buluş olmasından kaynaklı olarak oldukça merak ediliyor. Önümüzdeki süreçlerde daha detaylı bilgiler kamuyu ile paylaşılacak.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.