Karanlık Madde Araştırmasında Yeni Mikroskop

Karanlık Madde Araştırmasında Yeni Mikroskop

Karanlık madde gözle görülemeyen ve hiçbir şekilde diğer maddeler, ışınlar ve radyo dalgaları ile etkileşime girmeyen maddedir. Sadece diğer maddeler üzerinde oluşturduğu kütle çekimleri ile tespit edilmektedir. Bu konu bir çok kesimin dikkatini çekmektedir. Özellikle bilim insanların dikkatlerini çok daha fazla dikkat çekmektedir. Çünkü halen ne olduğu anlamında bir bilgiye sahip değil insan oğlu. Bilim bu maddenin ne olduğunu hala çözememiştir.

Evrenin yaklaşık olarak %70 – 75’ini karanlık enerji, %20 civarlarında bir bölümün de ise bu karanlık madde oluşturmaktadır. Karanlık enerjini her tarafında eşit olarak yayıldığı varsayılmakta ancak karanlık madde için bu durum söz konusu değil ve bir başka varsayım ise karanlık enerjinin yayılımı sebebiyle evrenin hızla genişlemeye devam ettiği de varsayılmaktadır.

Karanlık Madde Tespiti İçin Geliştiren Mikroskop

Bu mikroskop otomatik olarak tarama ve fotoğraflama yaparak mikroskop araştırmalarında çığır açmış durumdadır. Bu geliştirilen mikroskop karanlık maddenin keşfini yapabilecek kapasitede olduğu iddia edilmektedir.

Bu mikroskopun keşfinde Rusya Ulusal Bilim, Teknoloji Üniversitesi MISIS ve İtalya’da ki Ulusal Nükleer Fizik Enstitüsü’nden bilim insanları, günümüz mikroskoplarından 100 kata kadar daha hızlı ve daha uygun maliyetlere sahip mikroskop üretiminde kullanılacak keşfe imza atmışlardır. Bu yöntem tıp, nükleer fizik, astrofizik, jeoloji ve arkeoloji gibi alanlarda kullanılması öngörülmektedir. Araştırmacılardan Andrey Alexandrov yaptığı açıklamada; otomatik optik tarama yapan yeni mikroskopları baz alarak bunun üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Günümüzde araştırmaları daha derinlemesine yapılabilmesi için daha hızlı optik tarama ve malzeme tabakalarının daha derinlemesine inceleme yapılabilmesi için çok büyük öneme sahiptir. Otomatik mikroskopların (OM) hız sensörleri sayesinde hız limitlerinde değişiklik yapılabiliyor.

Şu anda CUDA ve grafik işlemciler kullanılıyor ve bu sayede 2 GB’a yakın veri analizi yapabilmektedir. Verileri analiz ettikten sonra bunların kaydedip kaydetmeme üzerine karar veriyor ve hesaplamalarda çok daha hızlı yol almayı sağlıyor. Bu teknolojide kamera odak rotasyonu da kullanılarak önemli olayların ve gözlemlerin gözden kaçmasını engellemektedir.

Bu araştırmalar neticesinde teoride işler durumda olan bu tezi kanıtlamak amacıyla bir prototip üretilerek test etmek. Yeni üretilecek olan prototip ile incelemelerde bulunarak daha fazla ne kadar geliştirebileceği ve karanlık madde üzerine araştırmalarda kullanılarak, bilim dünyasında bir çığır açmayı hedeflenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.