Jüpiter 700 Bin Yıl Önce Güneş'ten Şimdikinden 4 Kat Daha Uzaktaymış

Jüpiter 700 Bin Yıl Önce Güneş'ten Şimdikinden 4 Kat Daha Uzaktaymış

İsveç'in Lund Üniversitesi'nde görevli bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Jüpiter gezegeninin güneşe şu an bulunduğu konumdan tam 4 kat daha fazla uzakta olduğu gösterildi.

Araştırmada görev yapan bilim adamlarının Jüpiter gezegeninin 4.5 milyar yıl önceki konumunu öğrenebilmek için çeşitli bilgisayar simülasyonları kullandığı belirtildi. Gizemli gezegen hakkında yapılan araştırmalarda Jüpiter ile ilgili ilginç detaylar ortaya çıktı. Yüzbinlerce yıl önce dünya gezegeninden daha küçük olan Jüpiter'in güneşe olan uzaklığının şu anki konumundan en az 4 kat daha uzakta olduğu tespit edilirken günümüzdeki yerleşim yerine 700 bin yıl gibi bir süre içerisinde geldiği bildirildi.

Jüpiter İle İlgili İlginç Detaylar Ortaya Çıktı

Lund Üniversitesi'nde araştırma ekibinin başında yer alan Astronomi bölümünde doktorasını yapan Simona Pirani tarafından yapılan açıklamada Jüpiter'in Güneş gezegenine çok uzak bir noktada oluştuğunu ve zaman içinde şu an bulunduğu konuma Jüpiter'in göç ettiğini ispat ettiklerine yer verildi. Pirani, bu göçün kanıtlarının ise Jüpiter çevresinde dönen Truva asteroidlerinde bulunduğunu ifade etti.

Satürn, Uranüs ve Neptün Gezegenlerinde Benzer Davranış Olabilir

Araştırmada yer alan bilim adamlarına göre Satürn, Uranüs ve Neptün gibi gezegenlerin de Jüpiter'in göçüne benzer olarak Güneş sistemine yaklaşmış olabileceği düşünülüyor.

2018 Aralık Ayında Dünya Atmosferine Meteor Düştü

Gök bilimcilerin yaptığı araştırmaların yanı sıra NASA tarafından açıklanan bildiride Aralık 2018'de dünya atmosferine meteor düştüğü bilgisine yer verildi. Bu meteorun dünya atmosferine çarpma anında yayılan enerjinin ikinci dünya savaşı sırasında Hiroşima'ya atılan atom bombasının enerjisinden 10 kat fazla olduğu belirtildi.

NASA tarafından dünya atmosferine Aralık ayında düşen meteor açıklamasının, olayın aylar sonra farkedilmiş olabildiği tartışmalarını beraberinde getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.