HoloLens 2 ABD Ordusu için Özelleştiriliyor

HoloLens 2 ABD Ordusu için Özelleştiriliyor

Microsoft’un sanal gerçeklik başlığından daha öte bir yerde bulunan teknolojisi HoloLens, geçtiğimiz aylarda yeni sürümüyle güncellenmişti. İlk seriden farklı olarak daha gelişmiş bir sistem desteğine sahip olan yeni sanal başlıklar, çok daha yetenekli hale de getirilmişti.

Yeni serinin daha ne gibi artılar sunacağını ve güncellemelerini tartışırken, HoloLens 2 için çok önemli bir adım atılmıştı. Microsoft ABD ordusu ile anlaşmış ve askerlere özel HoloLens 2 çalışmalarına başlamıştı. İşte bu çalışmaların ilk ürünleri de gelmeye başladı.

HoloLens 2 Askerlere Dağıtılıyor

İlk etapta Microsoft çalışanları karara karşı çıktı. HoloLens 2 ile beraber diğer ürünlerinde ordu için özelleştirilmesine karşı durulmuştu. Fakat Microsoft yönetimi tüm itirazlara rağmen ABD ordusu ile anlaşmaya varmıştı. Anlaşmanın ilk temsilcisi olacak olan HoloLens 2 gözlüklerinin ise testleri başladı. Askeri sistemlere göre özelleştirilen gözlüklerin ilk partisinin teslim edildiği belirtildi.

Askerlerin, timlerinde yer alan diğer askerler hakkında anında bilgi almasını ve askerlerin kalp atışlarına kadar görebilmesini sağlayan yeni başlıkların, iletişimi son noktaya kadar arttırması bekleniyor. Sadece askerler arasındaki bağlantı sunulmayacak. Bunun dışında bölge haritasını sunma ve anlık durum değişikliklerinden tutun, hava durumuna kadar tüm bilgilerin sunulduğunu göreceğiz.

https://youtu.be/eqFqtAJMtYE

Bir nevi akıllı başlık olarak gösterebileceğimiz yenilenmiş teknolojinin geliştirilmeye devam edeceği de gelen bilgiler arasında. Özellikle Microsoft’un bu konuda yeni geliştirmeler yaptığını söylemek gerekiyor. Başlıkların askerlere özel olarak yenilikler kazanması sağlanıyor.

Bunun dışında savaş durumlarına karşı da bazı özelleştirmeler yapıldığı bilgisi var. Kısacası HoloLens 2 için bir geliştirme süreci devam ediyor ve sanal başlıklar askeri teknolojilere tam olarak uyum sağlayacak hale getiriliyor.

Ordunun gücünü arttırması beklenen yeni teknolojinin daha ne gibi geliştirmeler göstereceğini zamanla göreceğiz. Şimdilik 2028 yılına kadar tüm ABD ordusuna dağıtım yapılacağı ve resmi olarak gözlüklerin kullanıma başlayacağı bilgisi var. Henüz resmi olarak nasıl geliştirmeler yapılacağı ise açıklanmış değil. Muhtemelen Microsoft bu konuda gizli gizli ilerlemeyi tercih edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.