Futbol Maçlarının Arka Planında Bunların Olduğunu Biliyor Musunuz?

Futbol Maçlarının Arka Planında Bunların Olduğunu Biliyor Musunuz?

Dünyanın en çok takip edilen spor dalı olan futbol maçlarında kullanılan üstün teknolojiden haberiniz var mı?

 

Dünyanın en çok takip edilen spor dalı olan futbol maçlarında kullanılan üstün teknolojiden haberiniz var mı? Televizyon başında izlerken bazen fark etmediğiniz ve bunun yanında hiçbir şekilde televizyonlara yansımayan bazı teknik veriler teknolojinin ne denli futbolda aktif olduğunu gözler önüne seriyor. Maç içerisinde tutulan istatistiklerin ve bunun yanında fiziki bazı uygulamalar bu teknolojinin ne denli kullanıldığının açıkça göstermektedir.

Geçen yıl ile birlikte futbola teknolojinin daha çok dahil edildiği VAR sisteminin gelmesi ile birlikte futbolun ruhunun zedelendiğini savunan futbol otoriteleri bu duruma çok sıcak bakmazken, VAR uygulaması haricinde teknolojik birçok kullanışla mekanizma zaten hali hazırda futbolun temel direklerini oluşturuyor. Özellikle İngiltere’de gol çizgisi teknolojisi kullanılırken, bu teknoloji teniste de kullanılan şahin bakışı gibidir. Bu teknoloji Türkiye’de kullanılmazken dünyanın birçok ülkesinde kullanışlı bir sistem haline gelmiştir.

 

Futbolcu İstatistikleri!

Formanın içine konulan teknolojik aletler ile futbolcuların her biri ayrı değerlendirmelerden geçmektedir. Her futbolcunun sahada kaç kilometre koştuğu, ne kadar efor sarf ettiği gibi tüm detaylar bu sistem sayesinde anlık olarak ortaya çıkmaktadır. Hangi futbolcunun ne kadar efor sarf ettiğini gösteren bu istatistik veriler aynı zamanda futbolcunun yorgunluk durumunu da istatistik olarak hemen teknik ekibin önüne getirebilmektedir. Formanın altına giyilen ve futbolcunun tüm fiziki verilerini yansıtan bu teknoloji teknik ekibin futbolcu değişiminde de ciddi bir yardımcısı olmaktadır.

Bazı teknik direktörlerin başvurduğu başka bir sistem ise Kinexon ONE teknolojisi ise antrenmanlarda teknik ekibin daha iyi bir çalışma sunmasına yardımcı olmaktadır. Her futbolcu için yeterli seviyeye gelecek kondisyon için çalışma prensibi sunan bu teknoloji özellikle antrenmanlarda kullanılmaktadır.

 

Futbolcunun Pas Hataları Dahil, Topa Uygulanan Sertlik Hesaplanabiliyor!

Futbolda teknoloji çok ciddi şekilde kullanım gösterirken, futbolcuların yine forma altında giydikleri özel teknolojik aparatlar futbolcunun bazı fiziki durumunu ve kondisyonunu gösterirken, futbolcunun hatalı paslarını, hava toplarına kaç kez çıktığı gibi bazı istatistiklerini de kayıt altına aldığı bilinmektedir. Yine bunun yanında FIFA tarafından geliştirilen bazı akıllı futbol toplarında bazı teknolojik çipler bulunmaktadır. Bu çiplerle birlikte bezenen futbol topuna bu nedenle kaç kez temas edildiği, ne kadar yüksek bir şiddetle şut çekildiği gibi veriler anlık olarak kayıt altına alınabilmektedir. Ayrıca yine topun hızı da bu şekilde hesaplanabilmektedir.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.