Enfeksiyonlar Tarih Oluyor

Enfeksiyonlar Tarih Oluyor

Uzun zamandır hastane enfeksiyonları ile ilgili yapılan çalışmalar sonuç vermeye başladı. Yapılan son çalışmalardan alınan sonuçlara göre diğer adı MRSA olan hastane kaynaklı enfeksiyonlar hidrojen peroksitlerin yardımıyla engellenebilecek. Çalışmalarda mavi ışıktan yardım alan hidrojen peroksidin MRSA üzerinde etkili olduğu görülürken bu yeni tekniğin ne kadar etkili olduğu da açıklandı.

MRSA Virüsleri

MRSA adı verilen ve özellikle ameliyat sürecinde insanların hayatlarını tehlikeye atan bu sorun ameliyat haricinde tedavileri çok ağır ve uzun olan hastalarda da etkili olabiliyor. Hastaların ölümüne sebep olan hastane enfeksiyonları ameliyatların ardından hastaların ölümüne neden olan en önemli sorunların başında geliyor. Bu nedenle yapılan araştırmaların sonuca ulaşması devrim sayılabilecek bir haber sayılabilir.

Boston Üniversitesi tarafından yapılan bu araştırmalarda MRSA bakterilerini öldürmek için çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalarda hidrojen peroksit ön plana çıkarken mavi ışığın bu madde ile birleşmesinin böcek ilaçları ile aynı etkiyi gösterdiği saptandı. Bu ilacın kolay bir şekilde bulunabilmesi de umutları daha da alevlendirdi. Kolay bulunan madde olduğu için MRSA bakterisinin tüm etkileri her ülkede yok edilebilecek

Çalışma Süreci

Üniversitenin uzun zamandır yaptığı araştırmaların yeni aşamasında MRSA bakterilerinin üzerlerine mavi ışık yansıtıldı. Mavi ışığın verildiği bakteriler daha ilk saniyelerde ölmeye başladılar. Ancak bu yok olma yüzde doksan oranında gerçekleşmişti ve daha yüzde onluk kısım yok edilemiyordu. Ve geriye kalan bakteriler de yine kısa sürede çoğalmaya başladılar. Bu nedenle de bu tekniğin tek başına hastalığı yok etmede etkili olmadığı görüldü. Ancak yine de mavi ışık bakterilerin savunmaları kırabiliyordu.

Üniversite mavi ışık deneyindeki başarılarının ardından çalışmalarına devam etti ve bu kez deney malzemelerine hidrojen peroksit maddesini de eklediler. Mavi ışığın bakterilerin savunma mekanizmalarını yok ettiği belirlenmişti ve buna hidrojen peroksidin de eklenmesi ile bakteriler yok olmaya başladılar.

Bu teknik sayesinde üniversite bakteri hücrelerini yüzde doksan dokuz oranında yok etmeyi başarmış durumda. Ölümlere sebebiyet veren bu bakterileri yok eden tekniğin tüm insanların hayatına gireceği tarih ise henüz tam olarak belli değil.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.