Çinli Bilim Adamları Genetiği Değiştirilmiş Pirinç Türü Geliştirdi

Çinli Bilim Adamları Genetiği Değiştirilmiş Pirinç Türü Geliştirdi

Ülkemizde üretilen tarım ürünlerinde oldukça büyük bir yeri olan pirinç, ithalatı ile de ülkemiz ekonomisinde büyük bir yer tutuyor. Sofralarımızın da vazgeçilmezi olan pirinç, Türk mutfağının birçok yemeğinde kullanılan şahane bir tarımsal besin maddesi. 

Geçtiğimiz günlerde Çin Dünya üzerindeki genetik çalışmalara bir yenisini daha ekledi ve pirinç bitkisinin genetiğini değiştirdi. Yapılan bu çalışma ile üretilen pirinçlerde tarımsal verimin arttırılması hedefleniyor. Detaylar haberimizde..

Genetik çalışmaların amaçları

Teknolojik ve bilimsel gelişmelerle yapılan tarımsal faaliyetler maksimum verim hedefleniyor. Bunun için dünyanın birçok yerinde bilimsel çalışmalar yapılıyor ve bilim insanları yeni geliştirdikleri ürünler ve elde ettikleri verilerle çalışmalarına devam ediyor. Yapılan bazı bilimsel nitelikli sonuçlar beklenen olumlu sonucu vermeyerek geliştiriliyor bazıları ise beklenen sonucun alınması yönünden başarılı olarak dünyada kendi alanında çığır açacak sonuçların oluşmasına oldukça büyük bir katkı sağlıyor.

Çin’in son çalışması genetiği değiştirilmiş pirinç

Çinli bilim insanları yaptıkları genetik temelli son çalışmayla pirinç bitkisi üzerinde bir takım çalışmalar yaparak ürün kalitesi ve verimini düşürmeden bakteriyel hastalıklara farklı bir kimyasal ilaçlama yöntemine ihtiyaç duymadan direnç gösterebilen yeni bir pirinç türü geliştirdiği açıklamasında bulundu.

Çin’in ulusal haber ajansı Şinhua'da yer alan haberden edinilen bilgiye göre Nancing Ziraat Üniversitesine bağlı olarak araştırmaları sürdüren Devlet Tarımsal Ürün Genetiği ve Bitkisel Gen Kaynakları Laboratuvarı’nda genetik çalışmalar yapan bilim insanları, mevcut tür bir pirinç bitkisinin, genetiğini değiştirerek hem ürün verimliliğini hem de ürünün çevresel faktörlere bağlı oluşabilecek hastalıklara  karşı yüksek direnç gösterebilecek yeni bir tür pirinç üretmeyi başardı.

Devlet Tarımsal Ürün Genetiği Ve Bitkisel Gen Kaynakları Laboratuvarı Genetik Çalışmalar Bölüm Başkanı Hı Cienkui yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; 

‘‘Yaptığımız çalışma kapsamında "Ideal Bitki Mimarisi1" (IPA1) adını yüksek verim işlevini yerine getiren bir bitkisel genin ifadesini artırıp, "mikroRNA-156" (miR-156) adı verilen bakteri direnci işlevini yerine getirirken verimliliği düşüren bir başka bitkisel genin ise ifadesini baskıladı. Bu sayede miR-156'nın bakteriyel direnç özelliğinin IPA1'in artırılmış verimlilik özelliği tarafından bastırılması engellendi.’’

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.